Як проходить люстрація в Україні та на Чернігівщині

26 лютого у дискусійному клубі «Експертна думка» відбулася прес-конференція Чернігівської обласної організації ВГО КВУ: «Як проходить люстрація на Чернігівщині: проблеми та шляхи вирішення».

Під час заходу експерти представили результати моніторингу люстрації у Чернігівській області. Фахівці розглянули як проходить люстрація в області, і які труднощі виникають при її проведенні. В ході фахового обговорення були вироблені рекомендації щодо того, як покращити механізми люстрації в майбутньому.

Представник Чернігівської обласної організації ВГО КВУ Сергій Мекшун зазначив, що станом на 26 лютого в Україні було люстровано 878 осіб. «Таким людям заборонили займати посади в органах державної влади протягом 5 чи 10 років в залежності від конкретної справи і включили до Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону «Про очищення влади». Ще 145 тис. діючих чиновників пройшли або наразі проходять перевірку і 55 тис. осіб з числа тих, які претендують на посади у державній службі. Очевидно, що лише 878 люстрованих осіб – це не ті числа, на які очікувала громадськість. Адже нагадаємо, що відповідно до дослідження, яке ми презентували влітку 2015 року, дев’ять із десяти громадян України вважають, що люстрація є необхідною, – зазначив Сергій Мекшун.

За словами начальника відділу кадрової роботи ОДА Олексія Хоменка, люстрацію пройшли 23 голови районних рад. У них ніяких порушень, які б підпадали під закон «Про очищення влади», не виявлено. 260 осіб в обласній державній адміністрації , з яких 161 особа успішно пройшла перевірку, що стосується останніх, то по ним перевірка ще ведеться.

На думку експертів, серйозною проблемою залишається ухилення осіб від процесу люстрації. Чи не найпопулярнішим способом уникнути люстрації є прийняття судових ухвал, що необґрунтовано забороняють звільняти посадовців або ж безпідставно визначають їх такими, що не відповідають критеріям Закону. Серед інших лазівок: переведення на іншу посаду, зловживання нормами Закону, а також самовільне трактування закону окремими державними органами.

Заступник начальника відділу кадрової роботи міської ради Надія Рубашенко акцентувала увагу журналістів на тому, що на сьогоднішній день до структури чернігівської міської ради входять виконавчий комітет, відділи, управління. Фактична чисельність працюючих посадових осіб ставить 260. Основою для формування кадрової складової на службі в органах місцевого самоврядування залишається конкурсний відбір. Крім того просування по службі відбувається з кадрового резерву або за результатами стажування. Всі претенденти на посади проходять перевірку відповідно до закону «Про очищення влади». Сама перевірка є трудомісткою, проводить на умовах та строках визначеним чинним законодавством.

Радник міського голови Олег Косовець зазначив, що перевірка чиновників відповідно до закону України «Про очищення» влади закінчиться тільки 31 грудня 2016 року. «Можливо цей закон не ідеальний, але він залишається єдиним можливим інструментом, який здатний перезапустити владу в Україні, та в Чернігові, зокрема. Міський голова повністю усвідомлює всю складність завдань, щодо реалізації цього закону, і буде контролювати сам хід перевірок, що б вони йшли чітко за графіком.

Підсумовуючи, експерти зійшлись на думці, що необхідно продовжувати роботу над покращенням законодавства у сфері люстрації. Так, у Верховній Раді України зареєстровано відразу кілька законопроектів щодо внесення змін до Закону «Про очищення влади». Зокрема, проект закону №2695 передбачає доволі ґрунтовні нововведення, що стосуються сфери застосування закону, посад, щодо яких здійснюється люстрація, критеріїв очищення влади, механізму проведення перевірок, а також державного органу, відповідального за проведення перевірок.

Оцініть матеріал!

Читайте також:

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

    Здесь размещаете любое содержание.... (Події зараз вимкнено)