Призначення нового Генерального прокурора навряд чи кардинально змінить правоохоронну систему в цілому

Такої думки дотримуються чернігівські громадські діячі, юристи, політологи та журналісти, які сьогодні обговорювати це питання у прес-центрі «Чиста політика».


За словами керівника громадської організації «Чернігівський Центр Прав Людини» Олександра Підгорного, органи прокуратури області поступово втрачають довіру людей. Громадяни скаржаться на корупцію, порушення прав потерпілих і підозрюваних, хабарництво, незнання законодавства, не реагування на злочини та інші непрофесійні дії з боку слідчих прокуратури.

«Громада має спостерігати за тим, як працюють місцеві прокурори та очолювана ними прокуратура. І зміни повинні відбутись! Луценко отримав посаду та високий рівень довіри. Тепер він повинен довести, що гідний свого крісла. Але якщо він діятиме за тою же схемою, як його попередник – гріш ціна усім обіцянкам.»

Сам Олександр Підгорний поки що безрезультатно намагається отримати відповідь від органів прокуратури на запитання щодо використання земельних ділянок, наданих їм у власність місцевою владою. В тому числі і розвіяти туман навколо скандальної забудови по вул. Жабинського на території міського Залізничного парку. На усі запити прокуратура відповідає, що це їх внутрішньогосподарська діяльність, втручатись у яку заборонено.

«Будинок будується, землі виділені міською радою як комунальна власність прокуратурі. Громадськість повинна знати – що там відбувається? За землю прокуратура гроші не платила, земля належить громадянам. Який зиск громаді з того, що там будується будинок? Хто отримає гроші? Бюджет? Ні. Тільки забудовник, який продасть ці квартири. І прокуратура, працівники якої можливо отримають декілька квартир. А інші квартири – хто буде жити у цьому будинку?» – саме на ці питання чекає відповіді Олександр Підгорний.

Голова Чернігівського обласного об’єднання Конфедерації вільних профспілок України В’ячеслав Лебідь, який активно відстоює права противників забудови парку, все ж сподівається на увагу до цього конфлікту.

«Прийшов новий Генеральний прокурор – можливо він подивиться на цю конфліктну ситуацію. Чи дійсно це функції правоохоронного органу будувати на території зеленої зони. Чи написано це в Законі про прокуратуру? Чи вони, можливо, перебирають на себе чиїсь повноваження?»

Виконавчий директор Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Віктор Тарасов переконаний – люди мають право знати, що будує прокуратура і за які гроші.

«Прокуратура має публічно відзвітувати перед громадськістю – звідки кошти: як в рамках закону «Про доступ до публічної інформації» так і у відповідь на депутатські звернення. Якщо будівництво відбувається не за державні кошти, а за рахунок інших осіб або структур – тут є корупційна складова, якою має займатися Національне антикорупційне бюро».

Що ж до самої системи прокуратури, то вона, за словами Віктора Тарасова, повністю деградована і паралізована.

Депутат Чернігівської міської ради Павло Вовк вважає, що ситуацію може виправити лише повне перезавантаження – нові люди, нові підходи до справи.

«У нас прокуратура – це каральний орган. Треба відходити від цього поняття і повертатися до того, що це – правоохоронний орган. Якщо особа не вчинила правопорушення – не треба шити білими нитками справу і перекладати відповідальність на суд. Тоді й виходить, що це судді усі корумповані, а прокурори всі класні і фахово знають закон».

Журналіст Олександр Шило висловив певний сумнів у тому, що з приходом нового Генерального прокурора щось суттєво зміниться.

«Можливо, полетять голови тих прокурорів, на яких є певні скарги. Але ж ці люди підуть чи на пенсію, чи на інші посади. Треба створювати повністю нову прокуратуру і набирати нових людей. Але поки що такого завдання від керівництва держави немає».

А політолог Юрій Паперний має сподівання, що діяльність нового генпрокурора піде за іншим сценарієм – більш дієвим.

«Юрію Луценку треба буде показати, що він, по-перше, ламає стару систему, по-друге, що є якісь позитивні зміни, в по-третє, що найголовніше – серйозно когось покарати. Думаю, у найближчі півроку ми отримаємо досить цікаву ситуацію: більша частина прокурорів буде або переатестована, або знята з посад або піде сама. Далі є можливість підняти старі справи, які колись «потонули» у прокуратурі.

Новий генпрокурор з його, скажімо так, революційним підходом до справи, при якісно поданих матеріалах змусить підлеглих реагувати. Якщо реакції не буде – будуть оргвисновки.»

Адвокат Сергій Нестеренко до прокуратури має свої претензії. За його словами, вони не борються зі злочинністю, а покривають її і функцій прокуратури не виконують зовсім.

«Я впевнений, що якщо зараз повністю прибрати прокуратуру, то ми б навіть не помітили її відсутності. Тобто вони нічого не роблять, щоб виконувати основні функції – стояти на захисті прав людини.

Коли я прихожу як адвокат до суду і чую, що кажуть прокурори, як вони трактують закон, то розумію, що це основна організація, яка неправильно трактує закон. А кадровий склад прокуратури взагалі вимагає ліквідації на 90%.»

Зі звинуваченнями у бездіяльності рішуче не погодився представник обласної прокуратури Дмитро Шпак. За його словами, усі вони діють згідно із законодавством, подобається це комусь чи ні. Щодо самої системи погодився – треба міняти. Але не шляхом розгону прокуратури, а більш цивілізованими методами.

Дискусія вийшла досить тривалою і гарячою. Проте, попри усі суперечки, усім залишається чекати плавнів і дій нового Генерального прокурора, які він збирається озвучити найближчим часом.

Оцініть матеріал!

Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Здесь размещаете любое содержание.... (Події зараз вимкнено)