Чи будемо терпіти зростання тарифів?

3 лютого у Чернігові в парку навпроти будівлі міської ради, відбулося народне віче, де люди зібрались з єдиною метою – привернути увагу громадськості до надто завищених цін на комунальні послуги.

Як пояснили тоді присутні на місці громадські активісти, головна проблема наших людей в тому, що вони мовчать і терплять, а можновладці, коли затверджують тарифи, ніяк не враховують реальних заробітних плат більшості населення.

Тоді співорганізатор акції Сергій Ткаченко розповів, що планує зробити цей захід регулярним, чекаючи на приєднання громадян, що врешті дозволить звернутися до місцевих депутатів з проханням про допомогу.

А вже 8 лютого рівно о 14:30 в четвертий день робочої неділі у прес-центрі «Чиста політика» відбулася нагальна прес-конференція на тему: «Роз’яснювальна прес-конференція, щодо зборів громади міста 10 лютого з приводу великих комунальних платежів».

Організатором заходу стала Городнянська міська політична організація політична партія «Національний корпус».

  • Як відомо, 3 лютого відбулося громадське віче в центрі міста, що стало результатом невдоволення громади ростом комунальних тарифів, які не відповідають заробітним платам, – зауважив голова Чернігівського обласного осередку ПП «Національний корпус» Сергій Ткаченко, – а через це зростають борги громадян.

«Цю проблему варто вирішувати якнайшвидше, а тому багато людей виявили велику зацікавленість та прийшли тоді на захід (розповів Сергій), і це була не разова акція, бо аналогічна планується в суботу 10 лютого, де хотілося б побачити і молодь, яка має дбати про своє майбутнє.

Планується підтримка й інших міст України, що дозволить спільними зусиллями зрушити з місця велику проблему – звернутися до депутатів Верховної Ради України з проханням прислухатися до проблем простого народу.

Член громадської ради при ЧОДА Руслан Волощук зазначив, що зараз в країні відбуваються дуже цікаві події – після «майдану» тарифи на комунальні послуги зросли у 6-11 разів, що необґрунтовано спричинили монополісти.

У 2018 році планується чергове непосильне збільшення тарифів, зокрема на природний газ на 62%, а це викличе подальше зростання вартості інших послуг.

«Давайте подивимося, хто контролює встановлення тарифів – це НКРЕКП, якій монополіст подає свої розрахунки, а вона їх беззаперечно погоджує».

– Чому ж громадяни погоджуються з цим? Де громадський контроль? (щиро обурюється доповідач).

«Я у свій час був міським депутатом і займався перевіркою тарифів, які раніше затверджувалися міською радою, але зараз цього немає», – зауважив пан Руслан і додав:

  • Нині громада, на жаль, не може вплинути на формування тарифів.

Член політичної партії «Національний корпус» Євген Деркач наголосив, що в соціальних мережах неодноразово запитували, чому проблемою тарифів вирішили зайнятися в кінці опалювального сезону, на що він відповів: «Бо ці тарифи знову піднімають, але скоро вони тимчасово впадуть і стануть неактуальні, а коли почнеться новий сезон опалення, невідомо буде розмір нових тарифів».

Він висловив сподівання, що спільно з іншими містами та громадами країни вдасться вирішити цю проблему і тарифи врешті переглянуть.

  • Я завжди голосував проти підвищення тарифів, але на питання «коли це закінчиться» чув відповідь, що одразу встановити обґрунтовані ціни ми не можемо, бо це викличе соціальний бунт, – доповів голова комітету з питань ЖКГ громадської ради при ЧОДА та член робочої групи по затвердженню тарифів Ігор Ушкевич, – але ж якість послуг не росте разом із тарифами, та й монополісти спеціально не складають договорів на надання послуг (і зменшують їх перелік), бо тоді у населення буде законна підстава на оскарження незаконно піднятих тарифів.

Мало того, часто з хитрою метою замінюють назви певних послуг – наприклад, терміни «ремонт» на «огляд», що вже не зобов’язує монополіста ремонтувати системи будинків, а лише оглянути і брати за це кошти (зазначив пан Ігор).

На жаль, 2014 року відбулося й інше порушення – акумульовані за багато років кошти на капітальний ремонт будинків «щезли», а населенню пропонують створювати ОСББ і за власні гроші вирішувати усі проблеми.

В такій ситуації можливе масове повторення ситуації з падінням стін у будинків, як це було на вул. Попудренка (висловив пересторогу спікер).

Стосовно тарифів на газ, світло, то ми майже досягли світових стандартів і влада вже майже немає приводу для їх підвищення, а тому ми спостерігаємо іншу спробу підвищення тарифу шляхом розподілу процесу на кілька етапів і «списування» росту тарифу на рахунок постачання, продажу, транспортування енергоносіїв до будинку.  

  • Нагадаю також проблему із завищеними тарифами монополіста у порівнянні Чернігівського облтеплокомуненерго та ТЕЦ, коли ціни на гарячу воду, як на побічний ресурс, виявилися, чомусь, вищими за газ, – звернув увагу пан Ігор, – і хоча цю проблему вирішили, проте такі тарифи були допущені НКРЕКП, яка, як можемо бачити, просто «проїдає» бюджетні кошти, її робітники отримують велику зарплату, але не несуть користі народу.  

«Виникає питання в необхідності такої установи, як НКРЕКП, адже коли питання регулювання тарифів вирішувалися на місцевому рівні – це було набагато краще і лояльніше для людей» (підсумував учасник заходу).

Також на заході було зазначено, що оскільки 90% житлових будинків країни було збудовано до 1990 року, то популярне зараз їх утеплення в разі некваліфікованого проведення призводить лише до погіршення мікроклімату квартири (грибка і плісняви) та не відповідає державним будівельним нормам.

Про популярну нині субсидію теж згадали, адже ніхто не хоче задуматися над її сутністю – це є кошти самих же платників податків, які мусять йти на щось інше, а народ має отримувати таку зарплату, при якій би не виникало проблем з оплатою комунальних послуг. Так, наприклад, було згадано, що в радянські часи при зарплатні в 200 крб. людина платила за квартиру лише 10 крб.

Стосовно ж юридично доступних можливостей впливу на владу та монополістів, то нині, на жаль, чинне законодавство не передбачає таких важелів для громади, а тому є надія лише на звернення до депутатів, проте для цього варто зібратися більшості громадян і змусити владу прислухатися до проблем народу.

Оскільки тема була досить болючою для кожного саме «пересічного громадянина», то захід пройшов у жвавих дискусіях, що не вщухали і по завершенню за чашками чаю та кави.

Таким чином, ріст тарифів викликає все більше народне невдоволення. А чи довго ще терпітимуть люди? – Побачимо…

 

Оцініть матеріал!

Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *