…А без води – і ні туди, і ні сюди

  1. Ми звикли до аксіоми – в Чернігові чудова і чиста вода, котру  можна пити прямо з крану. Та чи так це?

Адже вода з артезіанської свердловини подається нагору, та не одразу п‘ється —  вона проходить усі міські системи.

І ось аксіома підлягає перегляду — замість прозорої, як в рекламі водички, ви отримуєте щось схоже за кольором і консистенцією на нефільтрований яблучний сік, інтелігентно порівнюючи.

Тож  смак справжньої чернігівської води можуть відчути хіба що власники приватних будинків? Та й то у випадку, коли в них нові труби та сантехнік. А от тим, хто живе у типових багатоповерхівках,  пощастило набагато менше.

Кожен житель багатоповерхівки знає: якщо в будинку відключають воду, чекай у крані «чистеньку, але з часточками іржі». Це технічні залишки, які є у системі водогону будь-якої «висотки». І ми платимо  за іржу, бруд і погану воду. Бо ж «Чернігівводоканал» цікавлять показники у лічильниках, а не задоволений якістю споживач.

Не так давно мережу облетіли фото чернігівки, яка опублікувала кадр вигляду своєї ванни після того, як спустила воду. Патьоки, бруд та іржа. І коштовна ванна-джакузі тепер потребує такого ж коштовного  ремонту.  Інша дівчина теж поділилася фото  ванної і повідомила: в будинку на Самострова вже другу добу з кранів тече іржава вода.

Прес-служба водоканалу  не втомлюється доводити: за стан води у будинках вони не відповідали раніше, не відповідають нині і відповідати не хочуть. Щодо промивки з керуючими компаніями, ЖЕКами тощо якось не склалось. Проте вже анонсована активна співпраця з вибивання боргів й інформація щодо цього на офіційній сторінці комунального підприємства у соцмережі.

Суттєва причина, котра провокує появу іржі та бруду з наших кранів — це часті пориви, які зумовлюють відключення водопостачання для абонентів на деякий час. «Чернігівводоканал» у соцмережах якось повідомляв: на увесь світловий день не буде води у кількох будинках по вул. Мазепи, бо там стався порив. За кілька днів до того – така ж прикрість за іншою адресою. До цього – у будинку на вул. 1 Травня, через аварію відключеними від водопостачання виявилися будинки ще двох вулиць. ТІ це лише в офіційних новинах. В житті ситуація відчутно гірша.

Підприємство скаржиться: щодня у місті реєструють по три виклики на пориви. Чому? Тут «винні» два чинники — зношеність магістральних мереж та обладнання. Швидкість ліквідації аварій також залежить і від якості техніки, якою оперують на водоканалі. Але вже не раз керівництво установи наголошувало на необхідності підвищення тарифів, мовляв, ті, що є — не дають підприємству розвиватися на сучасному рівні. Ще в липні цього року керівник «Чернігівводоканалу» Сергій Малявко анонсував підвищення тарифів на водопостачання на 23%.

Востаннє їх підвищували якраз на початку цього року. З того часу чернігівці –  жителі багатоповерхівок сплачують по 18,624 грн (9,348 грн за водопостачання і 9,276 грн за водовідведення) за кожен кубометр води (при наявності лічильника).Платня за нормативами — 66,87 грн. на одну особу (норма споживання — 7,3 +3,5 кубометрів спільно гарячої та холодної води).

Нібито, тарифи на централізоване водопостачання у нас і невисокі. Але, коли починаєш порівнювати, то ситуація різко змінюється. Наприклад, у Тернополі, жителі платять трохи більше 12 грн (абоненти з лічильниками). Нормативи споживання у Тернополі теж демократичніші майже удвічі — 37,77 (за 7,32+3 кубометрів холодної та гарячої води разом).

З водовідведенням та ж сама історія — у Чернігові, якщо оцінювати за нормативами споживання, тариф входить до трійки найвищих в Україні — 98,06 грн, у Тернополі — 72,03 грн. Дорожче, ніж в  Чернігові, спускати воду в унітазі коштує хіба що в Білій Церкві — 140,42 грн та у Полтаві — 98,28 грн.

Причина дорожнечі очевидна — кредити. Бо «Чернігівводоканал» у боргах, як в шовках. Відомо: підприємство стало учасником довгострокової кредитної програми від «Світового банку» і з 2013-го року, після завершення 5 років пільгового періоду, мусить розраховуватися з поважною фінансовою установою щороку.

Обрахунки позики йдуть у доларах, тобто з прив‘язкою до поточного комерційного курсу. За 2017-й рік, відповідно до фінансової звітності, комунальне підприємство виплатило за борговими зобов‘язаннями 24,5 млн грн. Усього ж за 5 років  заплатило майже 7 млн доларів США або у відсотках – більше третини боргу. Лишилося непогашеними майже 16 млн.  доларів.

Як це позначається на  споживачах? Насамперед, грошима –  по 3,72 грн з кожного витраченого містянами кубометру йде на погашення боргу. Такі дані публікує  водоканал на своєму сайті. Тобто, чверть тарифу. Ось чому така різниця з Тернополем.

Нинішнього року ситуація у підприємства критичніша, бо тариф розрахований на курс у 26,52 грн, а банки сьогодні просять  28 і більше гривень за американську валюту. І це ще не кінець року.  Просте рішення, котре напрошується – підвищувати і так немаленькі тарифи.. До того ж суттєво, бо розраховуватись з боргами «Чернігівводоканал» повинен ще 9 років, до 2027-го, і сплачувати  по 1,5 млн доларів в рік. Де ж їх узяти, як не з кишені споживачів? Тож очевидно: щороку нас очікуватиме гарантоване здорожчання водопостачання та водовідведення. Тому вода у Чернігові  буде  золота.

Вихід невдоволеним якістю такої дорогої води споживачам підказують «дідівський» і традиційний –  ставте фільтри. То ж і виходить, що коли у водоканалі  розповідають, що чернігівці п’ють якісну воду — то вони просто нещирі. Бо та вода, що доходить до споживача, вже нічого спільного з артезіанською не має.

Леся Мельник

Оцініть матеріал!

Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Здесь размещаете любое содержание.... (Події зараз вимкнено)