«Невідома війна» у «Чернігові стародавньому»

У Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній» відкрилася виставка з приватної колекції відомого чернігівського науковця і краєзнавця  Володимира Руденка. Вона називається «Невідома війна» і присвячена 100-річчю завершення Першої світової війни.

В експозиції, розповідає сайт заповідника, представлені рідкісні фотографії, документи, газети та інші предмети.

У ту війну було втягнуто 38 держав із населенням майже 1,5 млрд. осіб, тобто три чверті жителів планети. У бойових діях з усіх боків взяли участь  73,5 млн. військовослужбовців, а людські втрати сягнули 10 млн загиблих, понад 20 млн поранених.

У Першій світовій війні воювали тисячі українців. Вони не шкодували своїх сил і життя, отримували бойові нагороди, якими пишалися. Серед героїв було багато  і чернігівців. Особливе місце серед них посідає капітан першого рангу Михайло Олександрович Кітіцин – уродженець Чернігова, вихованець чернігівської гімназії, найвідоміший підводник Першої Світової війни, кавалер багатьох бойових орденів, нагороджений золотою Георгіївською зброєю. Сьогодні ім’я героя носить одна з міських вулиць..

Хоча територія Чернігівської губернії залишалася за межами бойових дій, Чернігівщина теж відчула на собі тяготи воєнного лихоліття. У кінці 1914 р. у губернії було мобілізовано 91,3 тис. осіб, а за весь термін війни 280 тис., тобто майже половина дорослого населення чоловічої статі.

На зібрані земством гроші було побудовано та передано діючій армії літак «Черніговець».

З метою запобігання спекуляції, яка завжди активізується під час війн та інших соціальних потрясінь, були встановлені єдині тарифи на продукти харчування, які не перевищували довоєнні. Порушників карали тюремним ув’язненням до трьох місяців або штрафом до 3000 крб.

Про це та багато іншого – невідомого і цікавого  – і розповідає виставка.

Фото сайту заповідника

Оцініть матеріал!

Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *