Menu

ЧЕРНІГІВ В ЕПІЦЕНТРІ ВСЕУКРАЇНСЬКОГО ДЕБАТНОГО РУХУ

Дебатери - це хто? Виявляється, усі ми!

Адже нам доводиться постійно брати участь в обміні думками, у дискусіях, відстоювати свою позицію повсюдно і щодня: у сім’ї, на роботі, у магазині, у транспорті... Робимо це, зазвичай, хто як уміє, з дискусії часом переходячи на банальні суперечки. Проте є й професіонали у цій сфері. Візьмемо для прикладу тих же самих народних депутатів, які покликані демонструвати високий рівень дебатів. Але, на жаль, нині вони, здебільшого, слугують прикладом того, як не слід робити. На зміну таким політикам вже готується нове покоління, яке розуміє важливість умінь вести дебати на високому рівні, і вчиться цьому постійно й наполегливо.

З представниками цієї нової еліти 5 і 6 листопада можна було познайомитися у Чернігові на заході під назвою: «Друга Осіння дебатна школа «ChernigivDebateSchool».   Понад 80 учасників гри в дебати з'їхалися з усіх куточків України: Києва, Житомира, Хмельницького, Херсону, Черкас, Миколаєва, Дніпра, Івано-Франківська, Одеси, Вінниці, Чернівців, Харкова та Донецька (учасники наразі живуть у Києві та Вінниці). Брали участь у грі також представники з Ніжина і Чернігова.

DSC 0045

Приймаючою стороною виступило Чернігівське відділення «Федерації дебатів України». Його очолює студентка магістратури ЧНПУ Вікторія Журавель. Сама вона лише рік тому вперше спробувала себе у ролі дебатера, відгукнувшись на запрошення Федерації взяти участь у «Літній дебатній школі 2015» в Одесі. Захопилася одразу, оцінивши гру в дебати, як одну із найкращих інтелектуально-освітніх технологій лідерства. Впродовж року Вікторії Журавель вдалося налагодити роботу осередку «Федерації дебатів України» й у Чернігові (заняття дебатного клубу відбуваються щовівторка). А також - організувати нинішній захід, що планувався спочатку як загальнообласний, проте згодом переріс у всеукраїнський. Сприяння в проведенні «Другої Осінньої дебатної школи «ChernigivDebateSchool» надала Міжнародна благодійна організація «Український жіночий фонд» у рамках свого проекту «Перший крок до успіху» та Департамент сім'ї, молоді і спорту Чернігівської ОДА.

Урочисте відкриття Школи відбувалося на базі Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т.Шевченка. Вітаючи гостей, ректор цього навчального закладу Микола Носко назвав студентів-дебатерів «рушійною силою позитивних перетворень у країні». А Світлана Скиба, заступник директора департаменту сім’ї, молоді та спорту Чернігівської ОДА, після урочистої частини сама стала учасницею тренінгу і сумлінно виконувала усі вправи, запропоновані тренерами.

Правила гри

Дебатам можна навчитися у рольовій командній грі. Це справді найкращий, найцікавіший і найпростіший спосіб опанувати усі хитрощі мистецтва дебатів.  За модель гри Федерацією дебатів України взято британський формат парламентських дебатів. Студенти формують по дві команди від «уряду» і «опозиції». Уряд має відстояти певну точку зору, опозиція – її спростувати. Команди повинні переконати суддівство, яке згодом оцінить кожну з груп за уміння переконати опонента. Цікаво, що тема дебатів оголошується лише за 15 хвилин до початку гри. Тож для досвідчених дебатерів важливо завжди бути в курсі справ усіх новин, адже ніколи не знаєш яка інформація згодом може стати в нагоді. Учасники відзначають, що під час рольової гри навчаються критичному мисленню, осмисленому аналізу, відбору найважливішого, розпізнаванню маніпуляцій. А ще - вони стають толерантнішими, навчаються поважати людину та її погляди.

Дуже знаково, що офіційною мовою Всеукраїнського дебатного руху є українська. Це не означає, що спілкування іншими мовами під час гри забороно. Проте цей факт зайвий раз акцентує на патріотизмі молоді та важливості володіння державною мовою для побудови подальшої вдалої професійної кар’єри.

А судді хто?

Вони виростають із середовища дебатерів-початківців, які, відточуючи свою майстерність, поступово переходять у ранг досвідчених дебатерів, тренерів і з часом «доростають» до рівня суддів. Суддівство на всеукраїнському та міжнародному рівнях потребує сертифікації. Все серйозно.

Ораторське мистецтво – обов'язкове!

Як бути переконливим? Вміти правильно сформулювати запитання? Бути точним і небагатослівним? Послідовним? Цікавим? Вміти поважати аудиторію, поводитися на людях? Як не дати заплутати себе і розпізнати маніпуляції? Всі ці навички, якщо замислитися, потрібні не тільки дебатерам, а й більшості людей. Про це йшлося на лекції з ораторського мистецтва, яку провів для учасників школи тренер-консультант, керівник «Центру розвитку «Ріторі»» Василь Комісаров. Він так майстерно організував процес, що лекцією (у колишньому розумінні цього поняття) те дійство назвати було важко. Активно і весело працювала вся аудиторія, додаючи до колективної скарбнички знань кожен свою частку. І тренер наголосив, що найстрашніші з гріхів лектора, як і будь-якого спікера, – це монотонний монолог, невміння працювати з аудиторією, відсутність зворотного зв’язку.

unnamed

Це наші розробки! Або як згуртувати команду.

Незадовго до початку змагань учасників запросили до спортивного залу. Навіщо?! А там вони знайомилися між собою і вчилися координувати свої дії задля спільного результату – в активних командних вправах. Адже попереду серйозні змагання, треба знати своїх партнерів. Завдання цікаві, спостерігати за цим було весело. Ось семеро людей ніби настромилися на палицю і крокують по команді. Виглядає страшнувато, і називається відповідно «Шашличок». Насправді суцільна на перший погляд палиця – це окремі невеличкі фрагменти, які підтримують сусіди по ланцюжку. Один необережний рух – і паличка падає на підлогу. Знову спочатку, поки не відпрацюється необхідна координацію у команді.

А ось велетенська скакалка, треба зуміти цілою групою синхронно підстрибувати. Поруч інша команда утворила коло, кожен тримає маленький м’ячик і по команді одночасно перекидає його своєму сусідові. Тренуються, доки м’ячики вже не падають на підлогу. «Це американські розробки?» - приходить на думку. І одразу запитую про це у тренера Василя Комісарова. «Ну що ви! Це наші методики!», - гордо запевняє він. Хоча погодився, що самі принципи таких командних тренувань запозичені з американського досвіду. А ще тренер зауважив, що вміння працювати в команді дуже важливе у сучасному світі. До всього, це ще й нові виклики для нашої країни. Адже за часів СРСР за планової економіки праця у командах на спільний результат не мала попиту. А сьогодні це конче необхідно, аби витримати конкуренцію. І головна умова ефективної команди – довіра одне до одного.

Трохи з історії питання

Насправді дебатний рух новий лише для нашої молодої країни. А дебатним клубам Британії, таким як Осфордський та Кембриджський, вже близько 200 років. Дебатні клуби існують у понад семидесяти країнах світу. Змагання відбуваються і на міжнародному рівні, найпрестижнішими з яких є Чемпіонат Світу та Чемпіонат Європи з дебатів серед університетів.

В Україні дебатний рух розпочався з 1994 року. Тоді Фонд Джорджа Сороса запроваджував у школах програму «Дебати Карла Поппера» з метою прищепити школярам демократичні цінності. Згодом програма була згорнута, але вона не пройшла безслідно. Ті колишні школярі стали студентами і продовжили справу на новому етапі. Від 2011 року в Україні діє «Федерація дебатів України», яку очолює Ігор Бобришев.

Дебатний рух дедалі розширюється, охоплюючи все нові регіони. На сьогодні осередки працюють у Києві, Харкові, Львові, Луцьку, Кролевці (Сумська область), Вінниці,Івано-Франківську, Дніпрі, Запоріжжі, Кривому Розі, Миколаєві, Острозі, Рівному, Чернівцях та Чернігові.

Найближчі плани і побажання

Переможців Другої Осінньої дебатної школи «ChernigivDebateSchool» чекає участь у Всеукраїнській дебатній грі, яка відбудеться в Одесі у грудні цього року. А тренування у Чернігівському відділенні Федерації дебатів України відбуваються щотижня. До них можуть долучатися усі, хто хоче розвиватися інтелектуально, вміти спілкуватися на високому рівні, а також краще розуміти сучасну реальність.

До речі, чому не організовувати гру в дебати на підприємствах, у навчальних закладах, установах, багатоквартирних будинках, створюючи власні осередки дебатного клубу? За методичною допомогою можна звертатися до Чернігівському відділенні Федерації дебатів України.

Загалом же досвідчені тренери, як от Ігор Бобришев, вважають, що така форма навчання, як гра в дебати, мала б запроваджуватися у шкільну програму хоча б на рівні факультативу. Адже це інструмент, який вчить мислити і доносити свою думку. Не говорячи вже про вищі навчальні заклади, де немає відповідної дисципліни навіть на юридичних факультетах.

Ті, кому пощастило взяти участь в іграх у дебати хоча б один раз, здебільшого залишаються її прихильниками і стають учасниками дебатного руху. Можна упевнено стверджувати: чим більше буде гравців у дебати, тим ширшим буде коло освічених, толерантних, активних і доброзичливих громадян.

DSC 0036

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

вгору
  1. Відео
  2. Новини
  3. Події

Співпраця поліції та громади

У вівторок 13 березня 2018 року у прес-центрі «Чис...

Ярмарок «Що може жінка!» у Мегацентрі

  У переддень Міжнародного жіночого дня запр...

Жінки ярмаркують

Хоча весна ніяк не хоче приходити до нас у гості –...

У НЕБЕЗПЕКИ МІЖСЕЗОННЯ – ПОРАДИ ВІД ГОЛО…

Керівник Управління охорони здоров’я Чернігівської...