Menu

ПРО МІСЦЕВІ РЕФЕРЕНДУМИ РАДИЛИСЯ У ЧЕРНІГОВІ

Картинки по запросу олександр черненко

Місцевий референдум може бути як вищою формою місцевої демократії, так і механізмом легітимізації небезпечних рішень. За словами народного депутата України Олександра Черненка, це як скальпель: в умілих руках рятує життя, а в руках злочинця перетворюється на зброю. Як от кримський референдум, який застосувала для анексії Криму Російська Федерація. Водночас у Швейцарії референдуми оголошуються з будь-якого важливого для громади питання.

Проблеми місцевих референдумів обговорювали на засіданні робочої групи на базі підкомітету з питань виборів та референдумів Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя. Зустріч відбулася 24 листопада в Чернігівській облдержадміністрації за участі голови ОДА Валерія Куліча, народного депутата України Олександра Черненка, відповідального за Чернігівський регіон у фракції БПП.

Світовий досвід застосування місцевих референдумів як механізмів прямої демократії передбачає досить високу ступінь зрілості суспільства. Однак в Україні на цьому етапі розвитку і реформи місцевого самоврядування гостро постала проблема низької кваліфікації кадрів. Цю тему порушив Валерій Куліч. Він, зокрема, зауважив, що кардинальні зміни потребують від людей нових якостей та ініціатив, але на місцевому рівні здебільшого не можуть створити якісний проект розвитку навіть власної громади. Він звернувся до фахівців з Лабораторії законодавчих ініціатив з пропозицією розробити зразки програм розвитку громад та проектних рішень, аби допомогти людям на місцях.

Водночас, місцеві референдуми наразі навіть не підкріплені на законодавчому рівні. На даний час діє закон від 2012 року, що стосується лише всеукраїнського референдуму – «Про всеукраїнський референдум». З його ухваленням втратив чинність закон «Про всеукраїнський та місцевий референдуми» від 1991 року. Отже щодо місцевих референдумів у правовому полі наразі біла пляма.

Отже, місцеві референдуми конче потребують офіційного узаконення. Розв’язанням цієї проблеми якраз і займається Олександр Черненко, який є співголовою підкомітету з питань виборів та референдумів Комітету ВР України з питань правової політики та правосуддя. Депутат повідомив, що на даний час існує чотири законопроекти стосовно місцевих референдумів, один з яких – за його співавторства. Він сподівається, що найближчим часом парламент візьметься за врегулювання цього важливого питання. Про те, що воно не терпить відкладення, свідчать і непрості процеси з ходом реформи з децентралізації влади на місцях. Для новостворених об’єднаних громад надзвичайно актуально володіти чітким механізмом прямої демократії при вирішенні складних питань своєї життєдіяльності

 

Ґрунтовне дослідження про досвід застосування місцевого референдуму в Україні як складової місцевої демократії представила проектний координатор Лабораторії законодавчих ініціатив Тетяна Чернуха. Так за період з 1991-го по 2012 роки в Україні було проведено 153 місцевих референдуми. З яких 68 стосувалися адміністративно-територіального устрою, 42 – перейменування населених пунктів, 19 – висловлення недовіри міському голові, 12 – благоустрою території, 9 – земельним питанням. Серед проблем, пов’язаних із використанням референдуму як механізму прямої демократії Тетяна Чернуха назвала загрозу територіальній цілісності України та легалізацію сумнівних або протизаконних рішень місцевої влади.

Засідання робочої групи відбулося за сприяння Програми USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво», що виконується фондом Східна Європа.

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

вгору
  1. Відео
  2. Новини
  3. Події

Співпраця поліції та громади

У вівторок 13 березня 2018 року у прес-центрі «Чис...

Ярмарок «Що може жінка!» у Мегацентрі

  У переддень Міжнародного жіночого дня запр...

Жінки ярмаркують

Хоча весна ніяк не хоче приходити до нас у гості –...

У НЕБЕЗПЕКИ МІЖСЕЗОННЯ – ПОРАДИ ВІД ГОЛО…

Керівник Управління охорони здоров’я Чернігівської...