Menu

ЯК РОЗБУДИТИ ГЕН УКРАЇНЦЯ – ФЕСТИВАЛЬ У СЕЛІ ПІСКИ НА ЧЕРНІГІВЩИНІ

IV Всеукраїнський фестиваль «Відродження українського села, його духовності й культури» вирував у селі Піски Бахмацького району цілих два вихідних дні – 10 та 11 червня 2017 року. На його урочисте відкриття прибули голова Чернігівської облдержадміністрації Валерій Куліч, заступник голови Чернігівської обласної ради Арсен Дідур, народний депутат України Валерій Давиденко. Цей фестиваль вже став традиційним. Започаткований 5 років тому з ініціативи керівника господарства «Пісківське», депутата обласної ради Валерія Колоші, він не відбувався  тільки у 2014 році через трагічні події у країні.

t16

Територія фестивалю величезна: на сільських просторах розгорнулася  ярмарка,  харчевні, містечко майстрів, качелі-каруселі-батути, знайшлося місце і для кінного шоу, і для футбольного поля, і для глядацької зали зі сценою. У програмі фестивалю безліч оригінальних майстер-класів – для відчуття себе справжнім сільським мешканцем: з коління дров, орання плугом, молотіння пшениці ціпом, косіння трави, їзди верхи на коні; а також з традиційних ремесел – гончарства, ковальства, українського розпису.

У перший день фестивалю відбулися конкурси фольклорних та хореографічних колективів, у яких взяли участь дитячі, юнацькі та дорослі аматорські колективи  районних будинків культури з усієї області. У представницькому журі - народна артистка України Алла Кудлай, а також відомі митці: композитор Ніколо Петраш; заслужений діяч мистецтв України поет-пісняр Степан Галябарда; заслужений діяч естрадного мистецтва України композитор Ігор Білик. У неділю учасники фестивалю зустрічали ікону Великомученика Пантелеймона з мощами зі святої гори Афон, хресною ходою йшли  селом до Храму Казанської Божої Матері на Божествену літургію на чолі з Високопреосвященнішим Іренеєм, архієпископом Ніжинським і Прилуцьким і священством Бахмацького округу.

t15

Різноманітна концертна програма фестивалю, у якій взяли участь відомі колективи: Академічний ансамбль пісні і танцю Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм «Сіверські клейноди», художній керівник та головний диригент заслужений діяч мистецтв України Сергій Вовк; естрадний оркестр Державної служби України з надзвичайних ситуацій, керівник майор Руслан Симоненко; циганський колектив з міста Лубни. А ще відбулися:  прослуховування та відбір Оксаною Пекун  майбутніх учасників для знаменитої передачі «Фольк-мюзік»; показовий фольклорний обряд «Сільська Толока»; змагання кінно-спортивного клубу «Козацький дух», а також  вражаюче кінно-трюкове шоу під керівництвом Євгенія Крутова.

Маса святково вбраних людей, безліч з яких у яскравих вишиванках; учасники конкурсів в українських національних костюмах; діти і дорослі - всі знайшли для себе  розваги до душі і пригощалися національними стравами. І ось полинула у просторі запальна енергійна українська пісня: «Хай живе рідна Україна, хай живуть славні козаки!»  - це  наші знамениті «Сіверські клейноди»  відкрили своїм концертом фестиваль.

t14

Вражений масштабами фесту, голова Чернігівської облдержадміністрації Валерій Куліч пообіцяв всебічну підтримку з боку обласної влади, аби у подальшому фестиваль не тільки став традиційним, але й вийшов на міжнародний рівень. «Ми всі хочемо, щоб на селі було якомога більше молоді. А щоб молодь приїжджала і залишалась на селі, треба, щоб їй тут було цікаво жити. Не гірше, ніж у місті. І такі фестивалі сприяють цьому», - сказав керівник області. Він зауважив,  що розвиток аграрного сектору вже зараз демонструє - заробітні плати на селі можуть бути значно вищими за міські. При тому, що і побутові умови сьогодні нічим не відрізняються від міських, а жити у своєму будинку насправді вільніше. Валерій Куліч переконаний, що у нашого села гарні перспективи за умови створення достатньої кількості робочих місць та гідної оплати праці. А про те, що і дозвілля тут можна організувати на найвищому рівні – свідчить фестиваль у селі Піски.

t13

Про історію виникнення фестивалю – у короткому інтерв’ю з його ідейним натхненником та ініціатором, керівником господарства «Пісківське» Валерієм Колошею.

-Пане  Валерію, я була у вашому господарстві ще у 2006 році у рамках туру Чернігівщиною для економічного журналу. Тоді було дуже мало успішних підприємств і налагоджених бізнесів. Але ви були серед тих рідкісних успішних підприємців. І тоді, коли економічна ситуація була надзвичайно складною, іноді навіть здавалася безнадійною, ви казали твердо: треба жити тільки вдома! З тих пір взагалі вражаючий підйом – тепер ви вже здатні організувати такий потужний мистецький фестиваль!

--Усе було, і підіймалися, і опускалися. Сільгоспбізнесом займаємось з 1999 року. Почали з тваринництва, визначили його пріоритетом, і за рахунок корівок нам Бог допоміг. І так ми продовжуємо займатися тваринництвом, а також рослинництвом, переробкою, хліб печемо, борошно мелемо, сири робимо.

-А як ви дійшли до ідеї такого фестивалю?

-Ідея виникла, коли ми були у Києві на козацькому зібранні.  Сиділи на київських пагорбах, спілкувалися, і наша молодь розмірковувала, як переїхати у село і як там жити. І я запропонував ідею такого фестивалю. Нас підтримала  Ніжинська єпархія. І коли вдалося організувати перший фестиваль, то побачили, як людям це сподобалось. Молодь приїхала. Але багато з них, хто вже народився в місті, казали нам: «Ви не вмієте робити фестивалі, у вас не така музика!»  А у нас були українські пісні. Та коли після танців о другій ночі всі пішли відпочивати – раптом на все село залунала українська пісня! І я тоді сказав всьому нашому оргкомітету: «Ми таки робимо правильну справу, раз ми у них розворушили ген українця!». А вони ж приїхали такі собі - в наколках, у рваних джинсах по моді, але згадали таки українські пісні!

-Справді, де тепер у місті люди взагалі співають разом?

-  Такий фестиваль, до всього, чудова площадка для спілкування. Люди відпочивають, веселяться, діляться своїми думками – це головне для фестивалю. Зараз у нас новий проект розробляється - «Діти і фольк-мюзік» з Оксаною Пекун. Адже старі колективи потроху відходять. І ми молодь підтягуємо. Їх звідси відбирають на телебачення. А для артистів це знаєте яка велика справа, це - натхнення! Тому це і площадка для творчості, для молодих талантів.

-Ви почали 4 роки тому?

-Фестиваль відбувся вперше 5 років тому.  Але коли почалася війна, все відмінилося. Та потім люди почали звертатися і просити про фестиваль. Адже негативна інформація також вбиває, а життя не мусить припинятися. І коли ми відновили фестиваль  у 2015 році, то дуже багато з’їхалося людей – і ми зрозуміли, як люди цього хочуть і наскільки  їм це необхідно.

-І влада вас підтримує - такі поважні гості сьогодні були на відкритті.

 Так, Валерій Петрович Куліч подивився на масштаби і пообіцяв підтримувати на обласному рівні, щоб це було не на одному лише ентузіазмі. Уже багато відомих колективів і виконавців чули про нас і мають бажання приїхати.

-Дводенний фестиваль передбачає ночівлю туристів і учасників. То це може бути заробітком для місцевих жителів, у яких можна винаймати хати?

-Поки що таке не поширено,  але починається потроху. Зараз ми організували ночівлю у школі. Звісно не готель, але все необхідне передбачено. І харчуємо учасників за рахунок нашого підприємства.

-Поділіться секретом, як  досягти такого успіху, коли справа доходить вже до мистецького фестивалю?

-Працювати!

На відкритті IV Всеукраїнського фестивалю «Відродження українського села, його духовності й культури» у селі Піски Бахмацького району Чернігівщини побувала

Віра Лобановська

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

вгору
  1. Відео
  2. Новини
  3. Події

Співпраця поліції та громади

У вівторок 13 березня 2018 року у прес-центрі «Чис...

Ярмарок «Що може жінка!» у Мегацентрі

  У переддень Міжнародного жіночого дня запр...

Жінки ярмаркують

Хоча весна ніяк не хоче приходити до нас у гості –...

У НЕБЕЗПЕКИ МІЖСЕЗОННЯ – ПОРАДИ ВІД ГОЛО…

Керівник Управління охорони здоров’я Чернігівської...