Великдень у католиків: історія і традиції

Католицька церква в 2019 році відзначить Великдень 21 квітня. Віруючі католики мають свою історію і традиції Великодня. Вони відмінні від християнських. Про те, що потрібно знати про це католицьке свято, розказали Українські Новини.

Головна відмінність католицького Великодня від православного -у методиці розрахунку дати. Її називають пасхалією. З 1583 року католицька церква використовує григоріанську пасхалію, введену папою Григорієм XIII і названу на його честь.

Католицька пасхалія приймає для розрахунків день рівнодення 21 березня за григоріанським календарем. А більшість православних церков дотримуються олександрійської пасхалії з 21 березня за юліанським календарем. Метою реформи була зміна дат у відповідності до небесних явищ. Бо реальні положення Місяця і Сонця не збігалися з датами повного місяця і рівнодення.

Під час прийняття нової пасхалії її жорстко критикували і навіть надали анафемі: “хто бажає слідувати григоріанській пасхалії і місяцеслову, той з безбожними астрономами протидіє всім визначенням святих соборів і хоче їх змінити і послабити – нехай буде проклятий”, – заявили церковники в XVI столітті.

У результаті реформи пасхалії католицький Великдень часто святкується раніше іудейського або в один день і випереджає православний Великдень. Іноді випередження може доходити до місяця. Але цьогоріч – це лише тиждень. Християни святкуватимуть Великдень 28 квітня.

Різняться і традиції свята. У католицькій традиції прийнято перед богослужінням на Великдень запалювати Пасхал. Він виглядає як велика воскова свічка. Пасхал роздають усім присутнім і тільки після цього може початися богослужіння. Традиція поширюється на кожен день Пасхального тижня.

Другий головний символ католиків в день Пасхи – Великодній кролик, який, як вважається, знаменує успіх і процвітання. Солодощі в формі кролика і шоколадні яйця популярні у католиків по всьому світу.

Решта традицій католиків на Великдень залежить від країни проживання. Так, в Україні під час Великого посту, який передує Великодню, католикам дозволені м’ясні і молочні продукти в деякі дні.

В Італії свято проходить яскраво і урочисто. Папа Римський читає проповідь, на яку збираються від сотень тисяч віруючих. Головні м’ясні страви в західноєвропейських країнах – із кролика, індички або курки.

У США на Великдень діти пpoкидаються в передчутті подарунків: Великодній Kpoлик має залишити їм коробку з цукерками або шоколадними яйцями. Великдень у США не державне свято, але багато магазинів та закладів цього дня не працюють. А у деяких регіонах змінити звичайний розклад може навіть транспорт.

У католиків Великдень – радісна і світла подія. У тих, хто особливо строго наслідує традиції, святкова вечеря починається з крашанок, заздалегідь освячених у церкві. Потім присутні переходять до пасхального хліба і тільки після нього – до м’ясних страв.

У більшості країн, де проживають переважно католики, а не християни, п’ятниця, субота, неділя і понеділок – вихідні дні.

А українці наприкінці квітня відпочиватимуть п’ять днів поспіль.

Фото: pixabay

Оцініть матеріал!

Позначки:

Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *