Ікони, «Повернуті з небуття»

У Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній» відкривається виставка –  «Повернуті з небуття». Вона приурочена до Дня пам’яток історії та культури. В експозиції представлені 22 ікони, а також близько сотні предметів археології й побуту, які повернули з небуття реставратори Ігор Шаполов, Олександр Ткач, Павло Солобай. Ця виставка — своєрідний підсумок їхньої роботи останніх років, пише сайт заповіднику.

У Національному архітектурно-історичному заповіднику працюють два фахові реставратори ікон, які отримали освіту у Національній академії образотворчого мистецтва та архітектури.

Художники-реставратори надають допомогу «майже безнадійним» іконам. Фахівці проводять всебічні дослідження пам’яток: мікробіологічні, хіміко-технологічні, стратиграфічні, застосовують зйомки в ультрафіолетовому випромінюванні та інфрачервоному спектрі, наукові методики.

На виставці представлена ікона «Преображення» — «Ісус Христос» з цікавою реставраційною історією (реставратор Олександр Ткач). Дослідження ікони, зокрема, рентгеном, виявило, що під пізнішим, досить грубим, темним багатофігурним зображенням «Преображення», знаходиться зовсім інше зображення. Реставратор крок за кроком розкрив світлий образ Ісуса Христа Спасителя, написаний яскравими, прозорими фарбами.

На виставці ікони з різноманітними іконографічними сюжетами, датовані XVIII — поч. ХХ ст. Вони написані у різній манері та іконо малярській техніці як темперними фарбами, так і олією. А це вимагає застосування відмінних підходів та методів реставрації. Привертають увагу вісім образів Богородиці. Серед них вирізняється ікона «Богородиця з немовлям» з реалістичними, українізованими, написаними, вочевидь, під впливом чудотворного образу «Троїцько-Іллінська Богородиця». А поруч ікони «Коронування Богородиці», написані у традиційному стилі народного іконопису.

В експозиції є декілька ікон із зображенням Ісуса Христа Вседержителя. Серед Господських ікон привертає увагу образ «Ісус Христос, який благословляє Євхаристію». На ній зображений Ісус Христос з чашею та просфорою, що символізують Святе Причастя. Кути ікони прикрашені квітами, характерними для ікон чернігівського Полісся.

Серед цікавих – ікона «Св. Феодосій Углицький» з образом чернігівського архієпископа XVII ст., канонізованого 1896 року після засвідчення нетлінності мощей та численних зцілень і чудотворінь небесного покровителя та заступника стародавнього Чернігова.

В експозиції представлені рідкісні археологічні предмети з чорного та кольорових металів давньоруського, ранньо – модернового часу. Всі вони знайдені при археологічних дослідженнях Чернігова. В експозиції презентовані і знахідки 2018 року з розкопок на території Окольного града Чернігова. Нове життя отримали артефакти завдяки кропіткій праці реставратора Павла Солобая.

У рамках  експозиції відбудеться презентація збірника наукових праць «Карнабідівські читання», випуск № 4. Видання підготовлене за результатами наукової конференції жовтня 2018 року.

Фото сайту заповідника

Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *