Президентський фінал: два кандидати, стадіон та нові-старі технології

Яким був тиждень з 15 по 21 квітня? Одразу зауважимо – дуже і дуже непростим. Україна нарешті підійшла до тієї точки, якої з певними побоюваннями очікувала понад 3 місяці – з моменту неофіційного старту президентської кампанії на початку лютого.

Кампанія 2019-го року, без сумніву, увійде до багатьох світових підручників з політології та політичного маркетингу. Це подія світового масштабу і своєрідний феномен. Кейси про стратегії в серіалі, в соцмережах, в роликах, шалений вплив ботоферм, неочікувані телеефіри  та батл з аналізами – стали яскравими рисами президентських виборів 2019-го року. І ці всі нюанси говорять про одне – час політики за старим зразком «газети-телебачення-особисті зустрічі-адмінресурс» вже скінчився. Так само перестане бути актуальним тренд на кумівство у владі. В цьому сенсі Україна чітко йде за європейськими трендами. Та де в чому навіть задає тон. Наприклад, у дебатах 19 квітня на стадіоні. Це точно «родзинка» та гучна кульмінація кампанії. Те, чого не практикують у виборчих стратегіях у жодній країні світу, тож, гадаємо, українці таки стали авторами певного прецеденту тут.

Фото – офіційна сторінка команди Володимира Зеленського

Недарма ж, за дебатами на стадіоні на НСК «Олімпійський» пильно стежили камери медіа з двох десятків країн, а безпосередніми учасниками події стали майже 22 тисячі громадян, якщо вірити підрахункам поліції.

Попри це, президентська кампанія 2019-го року також підтвердила й ефективність деяких старих методів, наприклад, телевізор ще зарано списувати в утиль. Телебачення та рейтингові телеканали і досі в строю та мають неабиякий вплив на аудиторію. Бо зірка Володимира Зеленського навряд чи зійшла б тільки в інтернеті. Без 15 років шоу в прайм-тайм та відомого серіалу йому заледве вдалося б так швидко завоювати популярність.  Стандартних 2-3 місяців точно не вистачило би.

Фото – офіційна сторінка команди Володимира Зеленського

Токшоу з політиками – так само хороший інструмент впливу, байдуже, хто і як би не ставився до Савіка Шустера, який і приніс моду на політичні ефіри в Україну, в нашій країні ці програми досі мають велику частку аудиторії – «Право на владу», «Свобода слова», «Пульс», «Народ проти», «Зворотній відлік» і багато інших у період активних виборчих перегонів міцно утримують свого глядача біля екранів. Байдуже де ті розташовані – у квартирах в телевізорах чи на різноманітних гаджетах.

Найголовнішою подією тижня з 15 по 21 квітня стала акція на «Олімпійському». Варто окремо зазначити: називати це шоу дебатами неправильно, законодавці щодо дебатів виписали конкретні вимоги. Більшості з них подія на стадіоні не відповідає.

Фото – офіційна сторінка Петра Порошенка у фейсбуці

У соцмережах думки розділилися кому ж варто віддати перемогу під час імпровізованої дискусії на «Олімпійському», але, безумовно, сильними кроками визнали позицію кандидата Петра Порошенка, який зійшов зі своєї сцени і прийшов до Володимира Зеленського, а також і те, що кандидати перед батлом потисли один одному руки. Інший момент, що дискутувався в мережах – як кандидати ставали на коліна. Володимир Зеленський це зробив обличчям до аудиторії. Петро Порошенко зрозумів заклик стати на коліна перед тими, хто втратив близьких у війні, буквально – тож прихилив коліна перед волонтеркою та депутаткою з Дніпра Тетяною Ричковою, що стояла у нього за спиною Жінка російсько-українській війні втратила чоловіка. Також кандидат поцілував прапор України.

Фото – Rbc.ua

Щоправда, хоч і в студіях, в яких згодом обговорювали цей вчинок, до Петра Порошенка поставилися схвально, то у соцмережах, на жаль, зрозуміли далеко не всі.

З-поміж негативних моментів події на стадіоні – нагнітання негативу, взаємний обмін штампами, заготовками, обопільні звинувачення та брак інформації щодо того, як і куди кандидати збираються вести країну у найближчі 5 років. Володимир Зеленський озвучив зі своєї програми фактично тільки один пункт – прийняття законів про імпічмент президента. Петро Порошенко заявив, що бачить своєю головною метою подальше просування європейського курсу України та вступ до НАТО. Він же згадував і про необхідність повернення Криму.

Найсильнішою реплікою Володимира Зеленського стало оголошення з аркуша паперу «питань з інтернету», в яких він звинуватив кандидата та чинного президента у корупції, кумівстві та небажанні закінчити війну. У запалі кандидат зробив обмовку, яку тепер активно цитують у соцмережах.

Той самий аркуш паперу із запитаннями. Фото з мережі

“Чи це правда, – я не стверджую, чи це правда, – що цукерки “Рошен” є у пайках повстанців “ЛНР” та “ДНР”, – запитав кандидат у президенти Володимир Зеленський. Згодом Порошенко оприлюднив заяву, в якій обурився цим формулюванням.

***

Інша вагома подія тижня – представлення кандидатом Зеленським своєї команди. Зробив він це під час політичного ток-шоу «Право на владу». І знову не обійшлося без скандалів. Команда Володимира Зеленського заявляла, що їхні представники, експерти та радники будуть фахівцями, без особливого досвіду в політиці або не пов‘язані з чинною владою. На ділі виявилося інакше. Одним з головних радників став Олександр Данилюк, нещодавній міністр фінансів та радник часів Януковича, експерт з питань оборони – Іван Апаршин, якого порадив кандидат Анатолій Гриценко, теж має владний досвід – з 2005-го по 2014-й обіймав різні посади в Міністерстві оборони.

Ефір програми “Право на владу”. У кадрі – Ірина Венедиктова, Михайло Федоров та Євген Комаровський. Фото – з офіційної сторінки команди Володимира Зеленського у фейсбуці

Руслан Рябошапка, радник з правоохоронної та антикорупційної політики, теж виявився досвідченим кадром. Встиг попрацювати на різних позиціях при Міністерстві юстиції. Влітку 2010 року Рябошапка очолив новостворене Бюро з питань антикорупційної політики у секретаріаті Кабміну, яке ліквідували трохи більше ніж за рік. Після цього до жовтня 2013 року працював заступником глави департаменту юридичного забезпечення у Секретаріаті Кабміну Азарова.

Руслан Рябошапка. Фото зі сторінки команди Зеленського у фейсбуці

Перед Революцією Гідності працював в Transparency International Україна. Після зміни влади був якийсь час заступником міністра юстиції.

Ірина Венедиктова, яка заявлена як фахівець з реформування судової влади, подавала свою кандидатуру на посаду судді Верховного суду України. Але провалила участь в конкурсі, отримавши бал “менше мінімально допустимого”.

Від деяких, раніше озвучених представників команди лідер президентських перегонів Володимир Зеленський публічно відхрестився. Наприклад, від  колишнього першого заступника голови Національної телерадіокомпанії Олександра Харебіна, якого пов‘язували з Сергієм Курченком.

“Я ні хвилини не працював з паном Харебіним. З нами працювали багато експертів, деякі до нас просто ходять, у нас відкритий офіс. Тому список, в якому є Харебін, мені незрозумілий. Це була якась помилка щодо Харебіна. Список затверджую я і в кінцевому списку його не могло бути”, – пояснив Зеленський.

Олександр Харебін, який раніше позиціонувався у команді молодого політика як експерт з інформаційної та мовної політики, загальнополітичних питань, у фейсбуці повідомив, що «урок засвоїв» і готовий дати велике інтерв‘ю стосовно цього питання.

***

Ще одна велика подія тижня – команда юристів Ігоря Коломойського виграла суд першої інстанції стосовно визнання неправомірною націоналізацію ПриватБанку. Таке рішення ухвалив Окружний адмінсуд столиці. Згодом, Нацбанк заявив, що оскаржить його. В цьому установу підтримав Петро Порошенко, який терміново скликав засідання РНБО і попросив вивчити підстави для порушення кримінального провадження. Голова суду Павло Вовк вже встиг назвати це тиском з боку влади.

Павло Вовк. Фото з власної сторінки у фейсбуці

Окрім цього, схвально ставляться до націоналізації найбільшого банку України та продовження зусиль по відшкодуванню втрат колишніми власниками і представники МВФ в Україні, які з тривогою спостерігають за подіями, які нині розгортаються навколо установи.

В свою чергою один з колишніх власників, який нині судиться з державою про повернення свого активу, Ігор Коломойський в одному з інтерв‘ю зізнався, що і досі вважає, що це майно у нього відібрали.

***

Якщо розглядати події в Чернігові, то одна з найголовніших – старт реконструкції Красної площі. На цьому тижні якраз приступили до демонтажу старої клінкерної цегли. Основним виконавцем робіт щодо бруківки згідно з умовами тендеру стала компанія «УТБ-інжиніринг». Кошторис  тендеру 53,8 млн грн.

***

Також кілька днів тому у столиці відбулася церемонія вручення спортивного «Оскару». Всеукраїнська урочиста церемонія «Герої спортивного року-2018», організаторами якої виступають Національний олімпійський комітет України та Міністерство молоді та спорту України. Кращою спортсменкою року стала чернігівка Олена Костевич. Окрім того, вона ще й перемогла у номінації – «Найкраща команда року» у дуеті зі стрільцем Олегом Омельчуком, вони разом стали бронзовими призерами Чемпіонату світу та Чемпіонату Європи, володарями світового рекорду (мікст, пістолет, 10м).

Олена Костевич та телеведуча Катерина Осадча. Фото зі сторінки спортсменки у фейсбуці

На «Героях» також засвітилися й інші чернігівські спортсмени – біатлоністка Ірина Варвинець, легендарна біатлоністка-олімпійка Валентина Цербе-Несіна. Гостями заходу стали і уродженці Чернігова екс-голова ДФС Роман Насіров та баскетболіст Олександр Волков.

***

Патрульний у громадському транспорті виявив порушників міграційного законодавства. Під час перевірки документів у громадян з’ясувалося, що всі вони іноземці, а двоє з них порушують міграційне законодавство України, перебуваючи на території нашої держави.

На відпочинок до Туреччини відбули 6 родин загиблих героїв з Чернігівщини. Переліт учасників в обидві сторони, проживання, харчування та відпочинок — всі витрати забезпечуються Урядом Турецької Республіки, який є ініціатором даної програми щодо піклування про родини загиблих українських військовослужбовців. За 5 років реалізації цієї ініціативи, Туреччина запросила на оздоровлення та реабілітацію вже понад 800 членів сімей українських захисників.

Площу почали реконструювати.  Працівники в жилетах компанії «УТБ-Інжиніринг» тестують клінкер віброплитою. Ярослав Куц, начальник управління ЖКГ, каже, що це його власна ініціатива, як замовника. «Експеримент» провела компанія, яка реконструює на площі колектор.

Літературний конкурс «Книга року – 2019» – розпочато. Перша презентація в межах цьогорічного  конкурсу «Книга року – 2019» відбулася 16 квітня в центральній  міській бібліотеці імені М.М. Коцюбинського. Свою  книгу-довідник «600 біографій.  Генерали, старшини, козаки»  на широкий загал представив Олександр Ясенчук.  І

У РЛП «Міжрічинський» на території Чернігівського військового лісгоспу в сезон тиші йдуть рубки, про це повідомляє Київський еколого-культурний центр. З 1 квітня в лісах України починається сезон тиші із забороною санітарних рубок. Однак, в регіональному ландшафтному парку «Міжрічинський» вже в середині квітня 2019 р виявлена ​​рубка і вивезення деревини вантажівками. Рубка дерев відбувалася в кв. 327 Чернігівського військового лісгоспу, територія якого входить до РЛП Міжрічинський.

У Ніжині чоловік перетворив квартиру на магазин з продажу наркотиків. В ході санкціонованого обшуку слідчі в квартирі зловмисника виявили наркотичні засоби та гроші, отримані від продажу метадону. Залишав будинок чоловік у супроводі конвою, адже за підозрою у вчиненні збуту наркотичних засобів його затримано у порядку статті 208 Кримінального процесуального кодексу України.

На Чернігівщині гримлять гармати — стріляють і жінки. На Гончарівському полігоні продовжують навчання з бойовою стрільбою артилерійські підрозділи оперативного командування «Північ».

У школі на Чернігівщині вибухнув котел: виявляється, всьому виною зношеність бойлера, кажуть в Любецькій ОТГ.

Школа в Любечі після надзвичайної події

До музею Галагана кличуть на інтерактивну музичну лекцію-концерт гурту та Музею історії музичних інструментів «БарабанЗа» з м. Запоріжжя.

Слідчий Чернігівського ВП ГУНП отримав реальний термін покарання. Влітку минулого року УСБУ в Чернігівській області спільно з прокуратурою викрито одного із слідчих Чернігівського ВП, який одержав від громадянина неправомірну вигоду в сумі 7800 грн за прийняття процесуального рішення про закриття кримінального провадження, яке ним розслідувалося.

Мешканці Корюківки за власний кошт зариблюють водойми.

Жителі області тепер частіше укладають шлюб з іноземцями. У 2018 році з 5028 зареєстрованих в області шлюбів 6% (або 320 шлюбів) були укладені між громадянами України та представниками інших країн. Порівняно з 2017 роком, кількість таких шлюбів зросла майже на третину (29%).

Чернігівські школярі розповсюджували “чорний” піар . Співробітники Чернігівського відділу поліції виявили двох хлопців 15 та 16 років, яким невідомий чоловік пообіцяв декілька сотень гривень за поширення газет. Школярі погодилися підзаробити, бо в силу свого віку не замислилися над наслідками.

У Чернігові можна буде замовити екскурсію на велорікші. Це один із сюрпризів нового туристичного сезону, який офіційно стартує в Чернігові з 30 квітня.

У Ніжині відбудеться «безалкогольний» ярмарок. Ніжинці та гості міста зможуть відвідати Луна-парк і посмакувати різними смаколиками та напоями. Торгівля пивом  (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами столовими заборонена.

ДПСУ реалізувала план побудови “Стіни” на 35%. Зокрема, і в Чернігівській області теж. Такі дані публікує прес-служба Державної прикордонної служби.

Проект “Стіна” триває. Фото – прес-служби ДПСУ

Суд затвердив угоду з прокурором про визнання винуватості та оштрафував колишнього прокурора на 25,5 тис гривень. Такі дані містить вирок Новозаводського райсуду Чернігова.

До Великодня у Чернігові прикрасять дерева. Вже традиційно в Чернігові до Великодня прикрасять дерева та створять декор навколо П’ятницької церкви. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомляє Олена Рогова.

Про організацію вуличної торгівлі у Чернігові – в ефірі Суспільного. У місті визначено 9 типів зовнішнього вигляду та формату таких торгових лотків: окремо для кави, окремо для вуличної їжі. Підприємцям запропоновано самостійно вибрати варіант, який їм більше подобається. Наприклад, парковий варіант – він весь пересувний і не залишається на ніч. Кольорове забарвлення та брендування торгової точки також підприємці обиратимуть самі.

Троє наших земляків посмертно нагороджені орденом «За мужність». За особисті заслуги у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, мужність і самовіддані дії, виявлені під час виконання службового обов’язку, орденом «За мужність» ІІІ ступеню нагороджені (посмертно) наші земляки Іван Воробєй, Андрій Лебедєв та Ігор Сергієнко.

На чоловіка на власному подвір’ї впало дерево. У селі Кладьківка Куликівського району під час вирубки дерев стався нещасний випадок.

На кордоні вилучили викрадений автомобіль . В міжнародному автомобільному пункті пропуску «Славутич» на в’їзд в Україну оформлявся автомобіль Ford, яким керувала 27-річна громадянка Білорусі.

Зловмисника, який перерізав пенсіонеру шию, «посадять» на вісім років.  Вироком колегії суддів Новозаводського районного суду м. Чернігова правопорушника засуджено за інкримінований злочин та призначено покарання у вигляді 8 років позбавлення волі.

У Прилуках збудують скейт-парк. Міська рада виділила на втілення цього проекту 500 тисяч гривень.

Переплати по субсидіях «забере» держава. В постачальній компанії «Енері» запевняють, якщо переплата на особовому рахунку виникла через нарахування по субсидії, кошти будуть переказані новому постачальникові, але тільки після закінчення опалювального сезону, після проведення перерахунку за невикористану субсидію.

Народжуваність на Чернігівщині у 2018 році. У міських поселеннях кожна п’ята дитина народилася поза шлюбом, у сільській місцевості – майже кожна третя.

У Чернігові наведуть лад з рекламою на фасадах будинків у центрі міста. У Чернігові демонтують 56 рекламних конструкцій, що розміщені з порушеннями норм чинного законодавства. Таке рішення прийнято  18 квітня на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради.

90% роботи завершено: що нині відбувається на складах боєприпасів у Калинівці, Балаклії та Ічні.  У Калинівці, Балаклії та Ічні, де вибухали боєприпаси, вже очистили 735 гекторів технічних територій. Генштаб відзвітував про ліквідацію наслідків вибухів на складах.

З початку епідемічного підйому захворюваності на кір в області захворіло 615 дорослих. Захворювання реєструвалися в 17 районах та 3 містах.

Храм Іоанна Богослова в Ніжині знову у віданні церкви. Відбулася церемонія передачі церкви управлінню Чернігівської єпархії Православної Церкви України.

Порушуєш закон і не платиш за землю? Відшкодуєш збитки. Йдеться про використання юридичними та фізичними особами 24 земельних ділянок різної площі з порушеннями законодавства, що призвело до завдання місту збитків на загальну суму понад 2,4 млн грн.

У місті на Чернігівщині хтось отруїв одинадцять безпритульних собак: поліція і волонтери шукають зловмисника.  20 тисяч гривень винагороди за інформацію про отруювача собак у Ніжині обіцяє виплатити директорка місцевого кооперативного ринку Юлія Галич.

Чернігів може отримати субвенцію з державного бюджету для реконструкцій мереж. Мова йде про фінансування у сумі більше 100 млн грн.

Молода лікарка із районного центру отримала квартиру. Лікар-педіатр Талалаївської центральної районної лікарні Інна Антоненко 16 квітня отримала ключі від квартири.

На Чернігівщині вислухала вирок суду затята інтернет-шахрайка. Менський районний суд Чернігівської області визнав належними та допустимими докази прокурора, надані ним на підтвердження винуватості 27-річної жінки, яка обґрунтовано обвинувачувалася у шахрайстві.

Майже 14 тисяч виборців Чернігівщини змінили місце голосування. За даними офіційного сайту Державного реєстру виборців 6 897 мешканців Чернігівщини голосуватимуть не за місцем реєстрації, натомість 7 054 мешканців з інших регіонів звернулися до чернігівських місцевих відділів ДРВ із заявами про тимчасову зміну місця голосування.

Медреформа активізувала будівництво. У Бобровиці на Чернігівщині триває будівництво перинатального центру вторинного рівня на 25 ліжок. Він працюватиме на базі центральної райлікарні.

Перинатальний центру у Бобровиці. Фото – Чернігівська ОДА

Для 100%-го обліку газу на Чернігівщині необхідно 110 млн грн. Від початку дії програми ПАТ «Чернігівгаз» встановило 47 тис індивідуальних і 630 будинкових лічильників газу, інвестувавши в забезпечення обліку понад 97 млн грн цільових тарифних коштів.

Шосе Київ-Чернігів відбудує підрядник, що укладав трасу “Формули-1”. Для відновлення шосе на міжнародному тендері уже навіть обрано підрядника – компанію “АзВірт” із Азербайджану. Чиновник підкреслив, що підрядник реалізував чимало дорожніх проектів у Європі та навіть будувала трек для “Формули-1” у столиці Азербайджану Баку.

У Чернігові демонтаж незаконних гаражів продовжується. Ще 61 незаконно встановлений тимчасовий металевий гараж демонтують найближчим часом. Відповідний дозвіл надав виконавчий комітет Чернігівської міської ради.

Чернiгiв вiзьме участь у житловому експериментi . Чернiгiвським вiйськовим видiлять 40 службових квартир. Їх надаватимуть не особi, а видiлятимуть пiд посаду. У разi пiдвищення по службi вiйськовi матимуть змогу i надалi в них проживати.

У Чернігові розповіли про подання декларації особами, які виїжджають за кордон. Вони зобов’язані подати до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації декларацію про майновий стан і доходи не пізніше ніж за 60 календарних днів до виїзду.

На проекти городян у Чернігові дають 20 мільйонів гривень. До 31 травня кожен може подати проект (кошторисом від 0 до 1,5 млн грн). Ті з проектів, які зберуть найбільше голосів у результаті загальноміського голосування у вересні, наступного року будуть виконані коштом міського бюджету.

КП «Новозаводське» обслуговує 488 будинків і 175 гектарів прибудинкової території. Разом з тим, капітальні ремонти таких будинків – відповідальність співвласників.

Командир навчальної роти «загубив» майна на 128 тисяч гривень. Це переважно одяг, взуття та постільна білизна.

У Чернігівській області будують наземну СЕС потужністю 1,2 МВт. У селі Малинівка Чернігівській області закінчилося будівництво першої черги наземної сонячної електростанції, яка є найбільшою в області. СЕС складається із 2200 сонячних модулів загальною потужністю 600 кВт.

На капремонт дороги на вулиці Боднарука виділили трохи менш 20 млн гривень. Управління ЖКГ міськради оголосило тендер на ремонт дороги на вулиці.

Стихійні сміттєзвалища в Чернігові можна позначити на онлайн-карті. Про них Державну екологічну інспекцію можна повідомити через онлайн-карту.

У січні-березні платниками Чернігівщини сплачено понад 2,5 млрд грн податків і зборів. Надходження перевищили минулорічні на 3,6 відс. або майже на 44 млн грн в основному за рахунок зростання сплати податку на додану вартість

В області побудують 21 амбулаторію. З державного бюджету виділено 74 мільйона. На будівництво цих медзакладів виділено понад 74,1 мільйона гривень субвенції з державного бюджету. Співфінансування з місцевих бюджетів – майже 9,24 мільйона.

Амбулаторія в Куликівській ОТГ. Фото – Громади Чернігівщини

Вантажівка наїхала на каналізаційний колектор. На водія чекає штраф. В результаті під дією великої ваги автомобіля колектор обвалився, утворилася діра, в яку одним колесом провалилася вантажівка.

У Чернігові майже на чверть зросла вартість квартплати: з чим пов’язане здорожчання. З моменту останнього підвищення квартирної плати зросла вартість матеріалів, інструменту, паливно-мастильних матеріалів. І дуже важливо це те, що було включено послугу з поточного ремонту ліфтів.

Дитячий садочок Новгорода-Сіверського шукає власника для коня. Коню на ім’я Хлопчик вже 28 років.

Стало відомо, куди переїде чернігівська поліція. Чернігівський відділ поліції, розташований за адресою вул. Шевченка, 13, переїде до приміщення Чернігівської обласної державної податкової інспекції, що по вул. Кирпоноса, 28.

«Відкритий офіс» Порошенка у Чернігові закрили. За словами працівників навколишніх офісів, він закрився одразу після першого туру президентських виборів.

Апеляційний суд відхилив скаргу Управління коммайна у справі КП «Ліки України». Зокрема, судом апеляційної інстанції підтверджено правильність подачі позову про визнання наказу Управління, яким одноособово, без погодження сесією облради, передано цілісний майновий комплекс КП «Ліки України» новоствореному товариству з часткою в офшорній зоні. Справу скеровано до Чернігівського окружного адміністративного суду для її розгляду по суті.

Керівні посади в ОТГ Чернігівщини здебільшого займають чоловіки. У процентному співвідношенні, 73% чоловіків займають керуючі посади, а жінки лише 27% .

Пеня за борги: як і коли нараховуватимуть. Із травня цього року набуває чинності новий закон. Саме він установлює абонплату за комуналку і за кожен день прострочення будуть нараховувати пеню. У такий спосіб чиновники хочуть унеможливити заборгованість населення.

Чи буде існувати ринок «Стрілецький» – невідомо. Комунальне підприємство «Паркування та ринок» Чернігівської міської ради не має у постійному користуванні земельної ділянки на території мікрорайону «Стрілецький» (в місці розташування ринку «Стрілецький») та господарської діяльності там не здійснює.

У Чернігові вже розпочали прийом заяв до 1 класів: діє принцип територіальності. Що стосується ліцеїв, приватних закладів загальної середньої освіти і закладів спеціалізованої освіти, то у них дозволяється проводити на конкурсних засадах.

На Чернігівщині – вже 21 мільйонер. В мільйонерів загальна сума доходу становить майже 29 мільйонів.

 

 

 

Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Здесь размещаете любое содержание.... (Події зараз вимкнено)