Ніжинському зразку українського модерну понад сто років

Унікальна споруда Ніжина– колишня міська дизельна електростанція, мабуть, єдиний подібний об’єкт на Лівобережній Україні. Фахівці припускають: можливо, й в світі. Бо їй уже 105 років!

“Це ледь не єдина на Лівобережній Україні пам’ятка технологічного типу (мається на увазі електростанція), яку створено в стилі українського модерну. Аналогів їй немає, адже решта будівель, які споруджували в цьому стилі, мали або адміністративне призначення, або були приватні чи храмові. Натомість технічного спрямування – це єдина будівля на Лівобережжі, а можливо, навіть, у всій Україні”, – вважає Геннадій Дудченко, директор Ніжинського краєзнавчого музею.

Звели споруду в 1914–1916 роках за сприяння міської Думи і підприємців. Спроектував її відомий український архітектор початку ХХ століття Опанас Сластьон.

І це стало першим поштовомх до електрифікації Ніжина. Станція обслуговувала мережу із 300 вуличних ліхтарів, міську Думу, військове відомство, окружний суд.

Нині у історичній будівлі розташована Ніжинська дитячо-юнацька спортивна школа. І хоча міська влада намагається врятувати споруду,  її стан невтішний – дається взнаки столітній вік. А ще колишня електростанція розташована в не дуже сприятливих для збереження умовах – на березі річки Остер. Розмови про невідкладні роботи тривають. Як і пошук коштів. Шкода, якщо такий привабливий і цікавий туристичний об’єкт зникне з мапи Чернігівщини.

Фото сайту cheline.com.ua

 

Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *