Думки експертів: відставка Уряду та Гройсмана – що це сулить країні

Відставка Володимира Гройсмана стала сенсацією інавгураційного дня. Причому настільки яскравою, що цій новині навіть вдалося неможливе – притлумити присягу Володимира Зеленського. Відповідно, українські експерти та політики взялися дискутувати на тему Кабінету Міністрів і того, в якому стані нині приймає країну новообраний лідер.

На думку народного депутата та військового експерта Дмитра Тимчука, відставка призводить до патової ситуації в українському уряді. І це все приводить Зеленського до питання формування коаліції в парламенті.

Дмитро Тимчук, фото з власної сторінки у соцмережах

–  А вот это реальный привет. Премьер-министр В. Гройсман подает в отставку. Обвинить его в какой-то попытке «насолить президенту» ну никак не возможно – сам Зеленский призвал Кабмин подать в отставку всего несколько часов назад.

Фокус в том, что порядок назначения премьер-министра и состава Кабмина строго регламентирован. Закон гласит: «Подання про призначення Верховною Радою України на посаду Прем’єр-міністра України Президент України вносить за пропозицією коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, до складу якої входить більшість народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України, в строк не пізніше ніж на п’ятнадцятий день після надходження такої пропозиції.».

То есть – для назначения нового премьера без коалиции в ВР не обойтись.

Однако в прошлую пятницу спикер объявил о том, что коалиции в ВР больше нет. На формирование новой дается месяц. И будет ли она создана – большой вопрос.

В общем, ситуация патовая. Горькая ирония судьбы в том, что сейчас президент, который и является инициатором всего этого, может уповать только на тот самый состав парламента, который раскритиковал последними словами и послал к чёртовой матери. Сейчас формирование коалиции – это уже не вопрос амбиций и не политические игры. И тут уж никак не до злорадства. Это – реальный политический кризис. И дай Бог нам из него выбраться с минимальными потерями.

Міністр інфраструктури Володимир Омелян виявився ще категоричнішим. І зауважує, що відтепер, з моменту відставки Уряду – уся відповідальність в країні – тепер на Володимирі Зеленському.

Володимир Омелян. Фото з власної сторінки у фейсбуці

– Отже, зміни, так зміни! Якщо людина хоче свободи – треба дати їй свободи стільки, скільки вона може взяти.

Оскільки новообраний президент сьогодні оголосив про розпуск Верхової Ради, а Уряд пішов у відставку, то віднині вся відповідальність за те, що відбувається в Україні – на Володимиру Зеленському.

Вітаю і співчуваю. Відтепер все так, як він хотів. Настав час виконувати обіцянки. Бажаю йому не розчарувати людей і щоб він через рік так само сміливо йшов вулицею серед людей, як і сьогодні. Бо можна бути Першим, а стати Шостим.

Політолог Петро Олещук, відомий своїм критичним ставленням до попереднього президента Петра Порошенка, навпаки, не вбачає у відставці Гройсмана нічого жахливого. На його думку це лише ознаменує новий етап політичного життя в країні. Щоправда, президенту Зеленському тепер доведеться встигати одразу на кількох фронтах.

Петро Олещук. Фото “Слово і Діло”

–  От і реакція Гройсмана. Він оголосив, що йде завтра у відставку. Очевидно, це демонстрація того, що він не тримається за крісло. Хоча, власне, всі і так розуміють, що настає нова політична реальність, і стара логіка уже не працює. Ну і кілька урядових місяців нічого не змінять.

А Гройсман, схоже, запускає власний політичний проект перед парламентськими виборами, передаючи відповідальність за економічну ситуацію іншим.

Не забуваємо, що нас чекають складні перемовини з МВФ, а також необхідність вирішувати “газове питання”. Так щоб і ціни не підвищити, і з МВФ продовжити співпрацю. І від усього цього Гройсман тепер дистанціюється, перекидаючи “економічний м’яч” президенту.

Політолог Володимир Фесенко вважає, що такий крок прем’єра Гройсмана взагалі продиктований його особистою… образою на слова Володимира Зеленського.

Володимир Фесенко. Фото з власної сторінки у фейсбуці

Політичну волю продемонстрував і Гройсман. Він іде з посади. Не тримається за крісло. Я думаю він образився за критику на адресу свого Уряду, яку вважає несправедливою. З іншого боку треба зосередитись на виборах. Я ж писав, що йому треба визначитись і з електоральним позиціонуванням.  але треба розуміти, що і без нього Уряд буде працювати в статусі В. О.

Політтехнолог Тарас Загородній коментуючи рішення Володимира Гройсмана, вважає, що цей вчинок напряму продиктований бажанням прем’єра отримати непогані результати під час виборів до парламенту. Рейтинг його політичного проекту поки невеликий, тож і псувати його прямою конфронтацією з найпопулярнішою силою в країні – теж не хочеться.

Тарас Загородній. Фото з власної сторінки у фейсбуці

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Отставка Гройсмана после сегодняшнего публичного требования Зеленского абсолютно логична. Никто не хочет рисковать прямым столкновением с популярным президентом. От этого больше минусов, чем плюсов. Есть шанс уйти на выборы уже будучи “в оппозиции к власти”, чем будучи “грушей для битья”. Правильней было бы конечно требовать отчета и пытаться искать блох там. По видимому, был расчет на то, что Гройсман начнет сильно держаться за кресло, но не срослось. Теперь по факту ответственность «за экономику» ложиться на Зеленского (сегодня, кстати, гривня на межбанке резко подскочила).

Также, как и за рост тарифов из-за растущих аппетитов главы «Нефтегаз» Коболева (сегодня был уже на Банковой). Почему то через черный ход. Стесняется наверное. Также на Зеленского технично перекинуто ответственность за ход переговоров с МВФ и возможное отсутствие транша, который позволит спокойно пройти пиковые выплаты по внешним долгам.

Поскольку никто отчета потребовать никто не додумался и устроить публичную порку, то теперь Гройсман со спокойной душой уходит на выборы и фиксирует то, что есть и готов внимательно критиковать за любые промахи ( колебания курса гривни, рост тарифов из-за растущих аппетитов Коболева, cрыв переговоров с МВФ и т.д.). То есть ушел «с прибылью», а Зеленскому оставил «убытки».

Политика штука коварная. Главное, вовремя найти виноватого. И внимательно наблюдать, чтоб не стать таковым самому.

Оцініть матеріал!

Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *