Правнук Коцюбинського: “Художній фільм про письменника варто дивитися підготовленому глядачу”

Фільм про літератора Михайла Коцюбинського «Таємниця» показали чернігівцям. Прем‘єра стрічки про письменника та його музу Олександру Аплаксіну відбулася у кінотеатрі «Мультиплекс» в Чернігові. В залі, де відбувся показ, був аншлаг.

В основу фільму ліг сценарій драматурга Анатолія Покришеня по його ж п‘єсі «Беатріче Коцюбинського». Режисером став актор Чернігівського «Молодіжного театру» Євген Сидоренко, а виконавцем головної ролі та продюсером його колега по театру Микола Бичук. Автори зізнаються – їх надихнули листи письменника, які той писав своїм коханим жінкам. Тож і народилася ідея створити матеріал про письменника – сучасний, художній, яскравий. Тим більше, що якісного такого байопіку про Коцюбинського вони не зустрічали, розповідає Микола Бичук.

Зліва направо – Анатолій Покришень, Євген Сидоренко та Микола Бичук

Тому я запропонував зробити щось таке Євгену і Жека мене підтримав.

Євген Сидоренко продовжує: все, що показане у фільмі – історична дійсність. Це все було насправді в Чернігові.

Чому ж і п‘єса, яка стала основою фільму, називається «Беатріче Коцюбинського», бо саме ця жінка – Олександра – зробила з Коцюбинського того митця, якого ми знаємо. Це так само, як з Наполеона зробила імператора Жозефіна. Тобто, це не потрібно приховувати – з чоловіків геніїв роблять жінки.

Знімальна група розповідає – від ідеї до її втілення вони рухалися довго. Микола Бичук каже, що рік тільки роздумував як підступитися до цієї теми взагалі. Анатолій Покришень додає: ще рік тільки матеріал писав, зазвичай, творив уночі, за чашкою чаю. Потім – майже два роки робили фільм. Знімали все практично за власні кошти. На знімальному майданчику були тільки режисер, оператор і актори. Великої команди не було.

Важкою була і координація акторів. Бо ж всі працюють в окремих театрах, мають свої творчі графіки. Це все поєднувалося тяжко.

Автори кажуть – так, фільм вийшов неідеальним, тут є місце для критики. Але – це перша така «ластівка» в Чернігові. Свій продукт робили виключно для свого, чернігівського, глядача. Його демонструватимуть на чернігівських телеканалах. Надалі ж фільм побачать й в інших містах, його чекає насичене фестивальне життя – на показах, присвячених короткому метру. Також покажуть і в країнах Західної Європи, для чого спеціально зроблять англомовні субтитри. Плюс, хочуть перероблять на короткометражну версію, бо ж повний хронометраж – понад 40 хвилин. В мережу у вільному доступі стрічку поки не викладатимуть.

Фото – Микола Бичук

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нащадок великого письменника Ігор Коцюбинський коментує – хоч фільм і не є повністю біографічним, проте він має право на існування.

Сценарист трохи відійшов від історичних фактів. Вони, зокрема, письменник та Олександра Аплаксіна відкрито ніде не зустрічалися, і вона не приїжджала, коли він хворів, у клініку Образцова. А так… Ця тема досить складна і не кожен може за це взятися. Я розумію, що фільм малобюджетний, тому деякі такі були нюанси, ще й прив‘язка до історичних місць… Ну і ще хочу сказати, що цей фільм варто дивитися підготовленому глядачу, тому що якщо не знаєш біографії чи творчого шляху Коцюбинського – то скласти враження буде важко.

Ігор Коцюбинський

Також зауважує, що листування Михайла Коцюбинського зі своєю музою – популярна тема й у видавців. Так, востаннє листи пари видав у 2008-му році Степан Захаркін, київський літературознавець.

Тож, все і так відомо, білих плям дуже мало, – підбиває підсумки Ігор Коцюбинський.

В цілому, першим кінодосвідом та співпрацею з Анатолієм Покришенем Євген Сидоренко і Микола Бичук задоволені. Кажуть, що у драматурга є ще багато цікавих матеріалів, тож, можна очікувати і на нові несподівані формати.

Прискіпливі глядачі помітили, що у «Таємниці»  є й свої секрети, зокрема, кіноляпи.  Наприклад, у кадрі можна помітити музейний шнур, яким перекривають доступ відвідувачам до експозиції, або сучасний пластиковий електровимикач світла.

Євген Сидоренко реагує емоційно: так, знімальна група теж помітила «ляпи».

В таких умовах, в яких ми знімали – часових, просторових, я розумію, не все вдалося гладко… У нас не було на меті показати всім, що ми плануємо на Голлівуд.

Журналісти уривають:

Даруйте, але ж ви зараз у «Голлівуді»! (така назва торгового центру, де розташований кінотеатр).

Євген Сидоренко, Анатолій Покришень та Микола Бичук сміються.

Ні, для нас головне те, що ми зробили! Можна довго критикувати, але ми зробили це. Кіноляпи навіть в Голлівуді є.

Микола Бичук:

Це нормальна історія, бо ж це наша перша спроба познайомитися з таким мистецтвом як кіно. І вивести його (чернігівське кіно – ред.) на якийсь рівень. Звичайно, що це складно, але це можливо!

Тому, зауважують автори, хай глядачі із задоволенням вишукують ляпи. Це буде тільки на користь.

Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *