Політтехнолог Максим Карижський: “На цих виборах у нових політичних сил є всі шанси увірватися в Раду”

Відомий український медійник та політтехнолог Максим Карижський у своєму блозі на сайті “Гордон” розмірковує над тим, який парламент отримають українці вже цього літа і хто з партій має хороші шанси на заповітні мандати.

Перемога Зеленського на президентських виборах зумовлена ​​не стільки підтримкою кандидата, скільки запитом громадськості на нові обличчя і втомою від діючих еліт. До того ж, згідно з опитуваннями Соціологічної групи “Рейтинг”, майже половина виборців мають намір шукати альтернативу серед нових політичних сил на голосуванні 2019 року. Тому на цих парламентських виборах у нових політичних сил є всі шанси  увірватися в ВРУ, при цьому вони поставлять догори дригом звичайну розстановку сил.

Максим Карижський. Фото з особистої сторінки у фейсбуці

Особливість цих виборів в тому, що інвесторів більше, ніж реальних претендентів на проходження бар’єру. “Самопоміч”, Радикальна партія і “Народний фронт” знаходяться на межі вильоту з парламенту. “Слуга народу” на біржі торгівлі мандатами – відсутня.

Часу для виходу на політичний ринок для зовсім нових партій дострокова виборча кампанія не залишає. І олігархам потрібно зробити нову ставку.

У яких нових партій є потенціал, фінансові кошти, досвід і людські ресурси для входження в нову Раду?

Конкуренція обіцяє бути запеклою, тому визначальною умовою успіху стане використання всіх методів передвиборчої гонки. Серед них значне місце посідають два чинники, які й штовхають партійних лідерів на угоду з олігархами – володіння фінансовими ресурсами і доступ до телеканалів.

Значну роль зіграють наявність сильних мажоритарників і дієздатних низових організацій. Заряджені на результат кандидати на місцях здатні піднімати рейтинг партії. Цьому також сприяє розгорнута і навчена мережа низових партійних організацій.

Вирішальну роль в цьому році зіграє низький антирейтинг партійного лідера і самої партії. Цей ресурс за гроші не купиш, і володіють ним по великому рахунку лише нові партії, які раніше в парламенті представлені не були. У старих облич є шанс пройти в Раду, якщо вони поведуть за собою нових політиків з позитивним балансом довіри.

Безумовно, за мірками нового політичного проекту президентська партія “Слуга народу” отримає високий показник на парламентських виборах. Але не варто поспішати ставити знак рівності між результатами Зеленського на виборах і рейтингом його партії. По суті, половина голосів за Зеленського означала не підтримаю кандидата, а позицію “проти всіх”. Але на парламентських виборах цей мотив вже не спрацює. Однак зараз соціологи прогнозують “Слузі народу” 43,8% на липневих виборах.

Фото з фейсбук-сторінки серіалу, що дав дорогу партійному бренду

Свої особисті політичні проекти будуть просувати і колишні союзники Порошенко, які в його партію, ймовірно, не потраплять. Серед них вже оголошена партія Гройсмана, об’єднання мерів під патронатом Труханова і Кернеса і можливий оновлений “Народний фронт”.

Партія УДАР зовсім не нова для українського виборця, але незабаром вона може бути представлена ​​в оновленому і вельми привабливому вигляді. Мер Києва планує це зробити шляхом залучення в команду успішних мерів, які теж надихнулися прикладом Гройсмана і Садового і прагнуть до великої політики. Мета подібного поповнення команди – створення партійного образу господарників і досвідчених управлінців. Питання тільки в тому, чи захочуть авторитетні лідери думок в особі міських мерів йти в Раду під патронатом Кличко або ж вони вважатимуть за краще приєднатися до більш перспективних проектів. Адже поки рейтинг Кличко навіть не переступив позначку в 1%.

Віталій Кличко, фото з особистої сторінки

Незважаючи на те, що вибори вже на носі, про партію Гройсмана ми знаємо хіба що назву. “Українська стратегія”, швидше за все, також буде намагатися посісти нішу “професіоналів” і людей справи. Але часу на розгортання партії Гройсмана залишається вкрай мало. До того ж його рейтинг знаходиться на рівні 0,9%.

“Громадянська позиція” – партія не нова. Але незважаючи на свою давню участь у виборах, на відміну від своїх партій-ровесниць, має низький антирейтинг. Фактично майже незаплямована репутація – єдина сильна сторона партії, яку зміг донести громадськості її технологічний штаб.

Єдиний вихід для партії Гриценко подолати п’ятивідсотковий бар’єр – створити технологічний штаб (вперше), залучити порівняно чистий фінансовий ресурс в партійну касу, залучити в свою команду нових людей, які створять баланс досвіду і молодості. І продовжити просування через ідею чесності, яка дозволила Гриценко посісти п’яте місце в президентських перегонах. А поки рейтинг “Громадянської позиції” – 4,3%.

Справжньою сенсацією і відкриттям президентських виборів став Ігор Смешко, який без значних фінансових витрат і підтримки телевізійних каналів зміг набрати більше мільйона голосів українців. І тепер зі своєю партією “Сила і честь” посідає п’яте місце в соцопитуваннях з рейтингом 5,1%. Так, значну роль в просуванні Смешко зіграв Гордон, який підтримує його таємничий образ людини з силових структур, “який зможе все змінити”. Чи зможе Смешко повторити цей результат на парламентських виборах? Поки рейтинги у нього і у партії Гриценка однакові.

Святослав Вакарчук. Фото з власної сторінки у твіттері

Святослав Вакарчук оголосив про своє рішення йти на парламентські вибори зі своєю політичною силою. Багато хто сприймає його партію рівнозначною альтернативою “Слузі народу”. До того ж після обрання Зеленського запит суспільства може зосередитися швидше на досвідчених управлінцях і політиках, аніж на народних улюбленцях. Хоча вже через тиждень після заяви про участь Вакарчука в парламентських виборах, рейтинг його партії “Голос” становить майже 4,6%, за проходження бар’єру лідеру ОЕ ще доведеться поборотися.

Канали Пінчука лояльні до відомого співака і відкриті для його просування, і це може позитивно вплинути на кінцевий результат Вакарчука.

Високі шанси не тільки пройти в парламент, але і зіграти одну з головних ролей у новій владі має Аграрна партія. Вона вперше бере участь в загальнонаціональних виборах, але за соцопитуваннями партія вже обганяє давно відомі нам партії. Для сільських жителів Аграрна партія може стати органічним доповненням популярної, але позбавленої досвіду команди Зе.

На місцевих виборах Аграрна партія отримала п’ятий результат по країні. А на всіх хвилях виборів в ОТГ в останні три роки стабільно входить до трійки лідерів. 5 тисяч членів Аграрної партії стали депутатами місцевих рад. За цими показниками політична сила знаходиться на третьому місці серед інших великих партій, поступаючись лише БПП і “Батьківщині”.

Аграрна партія має сильну низову організацію. Підприємці та аграрні бізнесмени, які брали участь у виборах в ОТГ, є сильними місцевими політиками, а разом вони – потужна політична сила. Саме вони на своїх округах змогли домогтися високих результатів навіть без загальнонаціональної реклами Аграрної партії.

Центральна Україна досі не мала свого представника в парламенті. Аграрна партія, яка асоціюється з консервативними цінностями і селянською мудрістю, може стати першою і єдиною політичною силою, що представляє інтереси центру.

Зараз рейтинг Аграрної партії вже оцінюється службою “Рейтинг” на рівні 1,4%, хоча партія фактично ще не почала кампанію. Але головним орієнтиром її парламентського результату стануть червневі вибори в ОТГ. Потенціал зростання у неї ледь не найбільший з-поміж усіх конкурентів.

Таким чином, в новому парламенті ми можемо побачити одразу п’ять нових учасників. Нова коаліція може складатися з нових осіб і партій.

Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Здесь размещаете любое содержание.... (Події зараз вимкнено)