Хто стане “золотою акцією” наступного парламенту?

Україна – велика аграрна держава, де чималу частку ВВП генерує саме аграрний сектор. Однак досі у парламенті цей прошарок населення був представлений вельми побіжно – хіба що кілька представників від великих холдингів. Про широке представництво аграріїв як класу – взагалі не йшлося. Донедавна. У парламенті 9-го скликання все зміниться. Бо у суспільства є великий запит на нові обличчя та нові партії. Що і показала історія успіху тепер вже провладної “Слуги народу”, чиї рейтинги нині більш ніж просто оптимістичні.

Селяни завжди голосують тільки за своїх, тому виникнення своєї власної селянської партії, з традиційною риторикою і широким представництвом – було лише питанням часу. Тому Аграрній партії України абсолютно по силам подолати 5%-й бар’єр, і в перспективі взяти участь у формуванні коаліції. Таку думку висловлює у своєму блозі  на Liga.net експерт аналітичної групи «Левіафан» Микола Мельник.

Микола Мельник. Фото з особистої сторінки у фейсбуці

Пам’ятаю, як в листопаді 2014 року ми розмовляли з колегою-політтехнологом і звернули увагу на те, що селяни все одно підтримують в основному лишень своїх. Партія «Заступ» була яскравим тому прикладом. Без зрозумілої ідеології, без агітації, без спікерів, без лідерів, продавши місця в дільницях і працюючи, як спойлери  мажоритарних округах – набрали, здається, 2,65%, в той час як «Сильна Україна» Тигіпка витратила сотні мільйонів доларів і мала лише на 50 000 прихильників більше.

Фактично село вже тоді було готове гучно заявити про себе, але не було модератора. Втім, святе місце ніколи не буде порожнім. Тож, вже на початку 2015 року, тему аграріїв почала модерувати Аграрна партія України. На місцевих виборах 2015 року вони посіли загальне п’яте місце по кількості отриманих мандатів. 

Доволі довго на село ніхто не звертав уваги, політики бились умовно кажучи за східний і західний електорат. І тільки війна на Сході України та зменшення рази в три умовно «проросійського» кандидата змусила політиків і технологів подивитись не на географію, а на специфіку. Згадати, що в Україні є не тільки Захід та Схід, а й Північ, і Південь, і Центр, і в кожного з цих регіонів своя специфіка і виборець.

Тому зараз представництво Центру – безпрограшний варіант, щоб увійти в парламент на липневих виборах. Центр України багатий родючими землями, тому що населення на цій території тісно пов’язане з сільським життям і аграрним бізнесом. Таким чином, виборець Центру – це житель села або маленького міста помірно консервативних поглядів.

На звання партії Центру можуть претендувати відразу ж кілька партій: «Батьківщина», Радикальна партія Олега Ляшка та Аграрна партія. Виборці Тимошенко і Ляшка дуже схожі, вони практично працюють на одному полі. Типовий портрет їх виборця – це виходець з села західної і центральної України, переважно старшої вікової категорії (від 50 років).

Аграрна партія перебувала в летаргічному сні десь з 2016 року, попри це все одно має рейтинг 1,4%. Без жодних зусиль чи напрягу. І це було до того, як вони оголосили, що йдуть на вибори.

Впевнений, що наступні соціологічні опитування покажуть зростання, адже село наразі дезорієнтоване. Петро Порошенко так і залишився для них чужим, Володимир Зеленський ніколи не стане своїм. Раніше на селі панували «Батьківщина» та Радикальна партія, але зараз в суспільстві є запит на нові обличчя. В розумінні пересічного виборця – це люди, які ще не були при владі. Відтак, Аграрна партія України разом зі «Слугою народу» знаходиться у виграшному становищі. І на відміну від «Слуги народу», аграрії можуть похвалитися успішним досвідом роботи своїх представників у місцевих органах влади.

Якщо Ляшко виглядає для помірного центру аж надто радикальним, то консервативні цінності аграріїв повністю відповідають поглядам селян центральної України. «Батьківщині» ж стати партією Центру може перешкодити черговий програш Тимошенко на президентських виборах. 

Відтак, аграрії можуть стати партією Центру України і подолати 5%-й бар’єр, та завести не менше 20 мажоритарників, а це разом із списочниками до півсотні народних обранців. Також, партія-новачок в перспективі має всі шанси на участь  коаліції, або навіть отримати «золоту акцію», тобто, вирішальний голос, до якого будуть звертатись, якщо в коаліції почнуться сварк

и. 

Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Здесь размещаете любое содержание.... (Події зараз вимкнено)