НБУ: Коломойський не хоче повертати рефінансування ПриватБанку – 9,2 млрд грн

31 травня 2019 року Господарський суд міста Києва розглядає справу за позовом Коломойського Ігоря Валерійовича до Національного банку України та АТ КБ “ПриватБанк” про визнання недійсними п’яти кредитних договорів рефінансування та п’яти договорів особистої поруки І.В. Коломойського за цими кредитними договорами, повідомляє прес-служба НБУ.

В установі переконані: такий позов та зазначені позовні вимоги – це спроба Коломойського зупинити, а в подальшому й унеможливити розгляд ініційованих НБУ справ у Швейцарії, що свідчить про небажання олігарха виконувати взяті на себе зобов’язання за договорами поруки.

Початок цієї справи такий: у грудні 2018 року НБУ звернувся до Першої інстанції Суду Республіки та Кантона Женеви за місцем проживання І. В. Коломойського з метою стягнення заборгованості як з фінансового поручителя перед НБУ.

У 2016 році пан Коломойський, який на той момент був співвласником істотної частки ПриватБанку, уклав з Національним банком договори поруки та з власної волі і особисто зобов’язався виконати вимоги та повернути кредити рефінансування, які отримав ПриватБанк за період 2008-2014.

У фінансового регулятора країни наголошують: як фактично, так і юридично олігарх залишається боржником перед НБУ за вказаними кредитами, заборгованість за якими на сьогодні складає 9,2 млрд грн.

Однак замість добросовісного виконання взятих на себе зобов’язань, колишній акціонер ПриватБанку вчиняє юридичні дії з метою блокування розгляду ініційованих НБУ судових процесів в Швейцарії та Україні про стягнення заборгованості.

Зокрема, схожі позовні вимоги Коломойського були задоволені Печерським районним судом міста Києва 20 квітня 2019, притому що існує протилежна та однозначна судова практика Верховного Суду  у подібних правовідносинах.

В НБУ звертають увагу, що у разі визнання кредитних договорів та договорів поруки недійсними в порушення принципу естопель (широко застосовується у практиці Верховного Суду) Господарський суд м. Києва фактично дозволить олігарху уникнути відповідальності за виконання взятих зобов’язань за договорами особистої поруки.

Крім того, це  ускладнить захист інтересів як НБУ, так і держави в судових процесах в інших юрисдикціях щодо відшкодування збитків, завданих  державі колишніми власниками ПриватБанку.

Довідково:

Естопель (англ. estoppel — відхилення, від estop — позбавляти права заперечення) — у міжнародному праві втрата права посилатися на підстави для визнання договору недійсним або припинення договору, виходу з нього, або призупинення його дії. Термін запозичений з англ. права, де він означає категоричне заперечення такої поведінки сторони в процесі, якою вона перекреслює те, що попередньо було нею визнано.

Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *