Конституційний Суд: Порошенко не мав права створювати НКРЕКП

Конституційний Суд визнав неконституційними низку положень Закону “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг”. У справі, яка розглядалася за поданням 46 народних депутатів, КС вирішив, що НКРЕКП була створена у неконституційний спосіб, її статус і спосіб формування не відповідають Конституції, повідомляє видання “Дзеркало тижня” із посиланням на матеріали слухання.

Відомо, що Нацкомісію створив 5-й президент Петро Порошенко Указом від 27 серпня 2014 року № 694. Пізніше – 22 вересня 2016 року – Верховна Рада ухвалила Закон “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг”, де зауважувалося, що НКРЕКП є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, членів якого призначає та звільняє президент.

Фото – твіттер 5-го президента

КС визнав, що утворивши НКРЕКП своїм Указом, президент вийшов за межі своїх конституційних повноважень, бо Конституція не передбачає його права утворювати такі органи. Так само Головний Закон країни не наділяє президента правом призначати та звільняти членів НКРЕКП.

Крім того, КС вирішив, що визначений законом статус НКРЕКП не відповідає Конституції. За своїми функціями, завданнями і повноваженням НКРЕКП по суті є центральним органом виконавчої влади, а тому відповідно до Конституції закон мав визначити саме такий її статус, який передбачає входження НКРЕКП в систему органів виконавчої влади і спрямування її роботи Кабінетом Міністрів. З цього питання КС висловлював свою позицію ще у 2000 році у справі щодо конституційності Закону “Про природні монополії”.

Слід зазначити, що діяльність НКРЕКП у період президенства Порошенка була пов’язана з багатьма скандалами. Її звинувачували у прийняття рішень в інтересах тодішнього президента, його оточення та певних олігархічних груп, зокрема запровадження формули “Роттердам+” (затверджена НКРЕКП у березні 2016 р.), яка дозволяла “викачувати” кошти з держбюджету і мала наслідком запровадження високих тарифів для населення та промисловості.

Справа про неконституційність Закону “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” перебувала на розгляді КС з 2017 року. Упродовж 2018-2019, коли головою КС був Станіслав Шевчук, розгляд цієї справи був заблокований. Багато хто вважав, що у такий спосіб КС підігрує президенту Порошенку. Дійшло до того, що ряд суддів КС відкрито звинуватили тодішнього голову КС Шевчука у маніпулюванні розглядом цієї справи.

Станіслав Шевчук, фото зі сторінки у фейсбуці

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нагадаємо, що 14 травня КС звільнив Станіслава Шевчука з посади судді КС за грубі і систематичні порушення Конституції та законів, що є несумісним зі статусом судді КС та повідомили про його невідповідність займаній посаді.

Оцініть матеріал!

Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *