УКРПОШТА-МЕГАБАНК!?

“Україна продовжує шукати свій особливий шлях”, – відмічає Микола Мельник.

Замість того, щоб займатись розвитком та досягати успіхів у конкретного бізнесі, такого як поштовий зв’язок народні обранці пропонують надати “Укрпошті” право надавати фінансові послуги. Мова йде про проект Закону №2788 фактично робить з “Укрпошти” черговий державним банк, хоч і без ліцензії.

У світі є приклади, коли державні компанії поштового зв’язку мають право надавати фінансові послуги для населення. Наприклад така практика запроваджена в США з 27 січня цього року. У той же час я маю перестороги, що для Україні шлях запропонований в законопроекті №2788 є недолугим з наступних причин

1) міжнародна практика не толерує концентрації повноважень в одній структурі (приклад – анбалдинг “Нафтогаз”). Тобто створення з Укрпошти всесильного монстру, викличе лише занепокоєння МВФ, і хай у США є точно такий же монстр, але політика подвійних стандартів, яку доволі часто демонструють наші «західні партнери» певен буде застосована і цього разу.

2) В Україні частка банків з державним капіталом становить 54% (у чистих активах сектору), подальше збільшення присутності держави навряд чи сподобається інвесторам, тим більш, Кабміну постійно приходиться дофінансовувати держбанки, і тим більш в період кризи. І хоча в законопроекті «Укрпошті» не надається можливість кредитувати населення, але через ризик втрати грошей в банківському секторі, держава зможе отримати чергову проблему.

3) Ефективність роботи “Укрпошти” з тими повноваженнями, які є зараз викликають сумніви. Прибуток в 600млн.грн. задекларований у 2019 році складається на 500млн.грн з державних компенсацій за доставку пенсій, а інші 100 за рахунок скорочень персоналу і здачі в оренду підконтрольних приміщень. Ріст якості послуг, як може побачити кожний українець, не відбувся. Тож бажанням займатись не притаманними функціями, керівництво АТ “Укрпошта”, імовірно, намагається приховати свою безпорадність.

4) Укрпошта має 11 000 відділень, якщо їм дати можливість займатись фінансовими послугами – це призведе до викривлення конкуренції. Хочу нагадати, що в “Приватбанку” в найкращі часи було 2300 відділень, а в “Ощадбанку” зараз 2640 відділень. За таких умов АТ «Укрпошта» просто стане монополістом із клієнтського обслуговування, що погіршить становище інших банків, які і так без рефінансування з боку НБУ навряд чи переживуть кризу.

5) особливе занепокоєння викликає той факт, що автори законопроекту, хочуть надати можливість “Укрпошті” розміщувати залучені кошти в іноземних банках. Це створює ризик виведення грошей з України в офшорні і ворожі юрисдикції.

7) “Укрпошта” надається можливість здійснювати банківську діяльність без банківської ліцензії, тобто без жодних вимог до капіталу і дотримання будь-яких стандартів.

Якщо підсумувати все вище зазначене, то хоча ідея наділення Національного оператора поштового зв’язкуи не є чимось унікальним, але в Україні вона може завдати істотної шкоди банківському сектору, який і так знаходиться у доволі складній ситуації, і хоча сама ідея не позбавлена логіки, але зараз вона не на часі, а сам законопроект потребує доопрацювання в співпраці з НБУ, Мінфіном і банківським сектором.

Микола Мельник,  експерт  – Аналітична група “Левіафан”

Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *