УКРАЇНА – НАТО

Експерт Аналітичної групи «Левіафан» Микола Мельник:

Минулого тижня Конгрес США затвердив пакет безпекової допомоги Україні на 2020 фінансовий рік на суму 250 млн. дол. США за програмою «Ініціатива безпекової допомоги Україні» (Ukraine Security Assistance Initiative, USAI).
Зазначене рішення є черговим визнанням з боку США того, що Україна продовжує успішно реформувати сектор безпеки і оборони, відповідно до цілей європейської та євроатлантичної інтеграції та стандартів НАТО.

Слід зазначити, що попівняно з минулими роками сума аніяк не зменшилась, тож говорити про те, що США згортає свою підтримку України зарано.
Цьогорічний пакет безпекової допомоги передбачає надання нашій Державі різноманітних засобів спостереження, контрбатарейної боротьби, транспортних засобів, медичного обладнання, систем забезпечення кібернетичної безпеки та протидії російській пропаганді, тощо. Важливе місце у ньому посідає підтримка ВММ України.

Також на минулому тижні
(12 червня) рішенням Північноатлантичної ради Україну визнано учасником Програми розширених можливостей НАТО.
Як партнер НАТО з розширеними можливостями, Україна зможе скористатися спеціально розробленими Альянсом індивідуальними можливостями для підтримки своїх подальших власних внесків в операції НАТО. Сюди входить:
– доступ до механізмів оперативного планування, обміну інформацією та оцінки ситуації на ранніх стадіях, а також до екстрених консультацій у випадку загрози кризи;
– розширений діалог у сфері розвідки та обмін розвідувальними даними у відповідності до узгоджених процедур;
– спільне планування та проведення навчань, а також гарантована участь у навчаннях Сил реагування НАТО та їх плануванні;
– доступ до планування навчань та операцій на ранніх стадіях;
– можливості для персоналу обіймати посади в Міжнародному військовому штабі НАТО та інших командних структурах Альянсу;
– пріоритетний доступ до оцінки та сертифікації в рамках Концепції оперативних можливостей НАТО;
– доступ до інформації Об’єднаного центру НАТО з аналізу та узагальнення досвіду операцій (Joint Analysis and Lessons Learned Centre – JALLC).
Цей перелік не є вичерпним – додаткові можливості можуть бути запропоновані Альянсом в залежності від ситуації або виникнення такої потреби.
Таким чином, Україна стала одним із шести партнерів Альянсу з розширеними можливостями, поряд з Австралією, Фінляндією, Грузією, Йорданією та Швецією. Кожен з цих партнерів має індивідуальні відношення з НАТО.

Слід відміти, що попри весь скепсис щодо зовнішньополітичного вектору України, по факту Україна демонструє відданість північно-атлантичному вектору розвитку і поки, що не збирається від нього відмоалятись.

Статус партнера НАТО з розширеними можливостями жодним чином не перешкоджатиме подальшій реалізації стратегічного курсу України щодо набуття членства в НАТО.

 

Позначки:,

Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Здесь размещаете любое содержание.... (Події зараз вимкнено)