Казково заможні: кому і на яку суму збільшили пенсії в Україні з 1 липня

Як і було заплановано раніше, з липня зростає сума прожиткового мінімуму (ПМ), а оскільки розмір мінімальної пенсії прив’язаний до цього показника, то збільшиться й утримання деяких категорій пенсіонерів. Хто отримає більше та що зможе придбати на вільні гроші, розбиралося ASPI news.

Одразу зазначимо, що поняття ПМ жодним чином не відображає реального стану речей. Так від сьогодні цей показник зростає з 2027 грн до 2118 грн на місяць. Зрозуміло, що за такі кошти прожити неможливо.

Наприклад, за даними Економічного дискусійного клубу, у травні цього року розрахункова середньомісячна вартість мінімального продуктового кошика для працездатної особи становила 1878 грн, що складає 89% від рівня ПМ для цієї категорії населення. Якщо навіть прийняти на віру, що за пару тисяч гривень можна повноцінно харчуватися цілий місяць, то розподілити залишок 169 грн на інші людські потреби нереально.

“Розмір прожиткового мінімуму беруть зі стелі, – розповідає експерт з питань соціальної політики “Української фабрики думки” Юрій Гаврилечко. – Він взагалі не пов’язаний з будь-якими реальними цифрами, окрім можливостей Держбюджету. Так було завжди, з початку 2000 року, коли цей термін з’явився в нормативних документах. Він існував в якості орієнтиру для соціальних виплат, інколи – як розрахунковий показник для нарахування різних державних зборів на випадок, якщо не використовувався показник мінімального неоподаткованого мінімуму. Але з вересня 2004-го до ПМ прив’язали розмір пенсії. Це було зроблено напередодні виборів з подачі тодішнього президента Леоніда Кучми”.

Отже, з 1 липня мінімальна пенсія зростає з 1638 грн до 1712 грн. Тобто надбавка становить 74 грн. Також підвищиться соціальна пенсія для українців, які досягли пенсійного віку, але не мають достатнього трудового стажу. Вони отримуватимуть в середньому до 1712 грн. Переглянута й щомісячна доплата для тих, хто має стаж понад 35 років для чоловіків і 30 років для жінок. Таким чином з 1 липня доплата становить 17,12 грн за кожен додатковий рік.

“Оскільки більшість пенсіонерів в Україні отримують сьогодні від 2000 до 3000 грн на місяць, то, зрозуміло, що така надбавка дуже несуттєва, – зазначає голова Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко. – Вона навіть не покриває продуктову інфляцію. Хоча продукти й дорожчали нерівномірно. Так, на початку року ціни трималися, але з початком пандемії відбувся їхній стрибок. Не забуваймо й про зростання витрат на медицину. Держава запровадила моніторинг цін на соціально значущі товари, але їхній перелік, на жаль, досить обмежений. Доходи Держбюджету постійно скорочуються, тому про більше зараз навіть мріяти не варто”.

 

Читайте також:

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

    Здесь размещаете любое содержание.... (Події зараз вимкнено)