Вибори у 87-му окрузі: лідер відомий, триває боротьба за друге місце

У 87-му виборчому окрузі, що на Прикарпатті, добігає до кульмінації запекла передвиборча боротьба – до дня голосування залишилося менше двох тижнів. Хоча лідер перегонів не змінюється, залишається інтрига, хто посяде друге місце. Адже за нього борються два «важковики».

За дослідженням Соціологічної групи «Рейтинг»*, яке проводилося наприкінці лютого, найбільше мешканці 87-го округу підтримують Олександра Шевченка, кандидата від партії «ЗА МАЙБУТНЄ» та чинного депутата Івано-Франківської обласної ради. Станом на 22 лютого він набирав 42,8% серед тих, хто визначився та прийде на дільниці.

На другому місці – важковаговик української політики, лідер партії «Свобода» Сергій Кошулинський з 21,4% голосів. На третьому – кандидат від «Слуги народу» та «найсильніша людина України» з 2000 по 2005 роки Василь Вірастюк з 15,8%.

За ними з великим відривом йшла представниця «Європейської Солідарності», яка обіцяла вбити Зеленського, Маруся Звіробій-Біленька з 8,1%. Але 16 березня вона знялася з виборів на користь Кошулинського.

Всі інші в лютому набирали від 0,4% до 3,7%. Не визначилися близько 12%.

За свіжою соціологією, яку надали джерела, наближені до одного з кандидатів, ситуація майже не змінилася. Трійка лідерів залишилася та сама, однак Вірастюк почав наздоганяти Кошулинського.

 

«Стеля» Кошулинського

За словами експертів, лідер «Свободи» вже досяг своєї електоральної «стелі», тому в кандидата від «Слуги народу» ще є шанси до 28 березня вирватися на друге місце.

«Ймовірніше за все, що на цих довиборах «Свобода» вже досягла свого піку в той час, як Вірастюк має усі шанси наростити м’язи. Я зараз не про силу фізичну, а вагу політичну. З фізичною у Вірастюка будь здоров! Останні рішення Зеленськог-РНБОУ суттєво додали і президенту і партії, яка й висунула Вірастюка кандидатом. Тому в цих замірах ці рішення навряд чи знайшли своє відображення. А от до дати голосування можуть дотягнути. Плюс адмінресурс.

Слід пам’ятати, що Василь Вірастюк в першу чергу спортсмен. І ми вже маємо приклади спортсменів у владі, та їх ефективності в Раді. Фракція «Партії регіонів» свого часу була переповнена олімпійськими чемпіонами, але прикладом національної гордості чомусь не стала.

Але повертаючись до «Свободи», то в Руслана Кошулинськог, як на мене, шансів справді небагато. Якщо навіть взяти результати усіх виборів до парламенту 9-го скликання то там лиш одна депутатка від цієї партії. Пік популярності «Свободи» був у 2012 році на фоні протистояння з регіоналами. Тоді вони подолали 10%, отримали 25 мандатів за списками й перемогли в 12-и округах. А нині…Нині кон’юнктура не та і не для «Свободи». Чи спрацює особистісний фактор Марцинківа? Побачимо», – написав на своїй сторінці у фейсбук Валерій Клочок, політичний та економічний експерт «Growford Institute».

  

«Місцевий» Вірастюк

Здавалося б, у Вірастюка, який народився в Івано-Франківську, є перевага над львів’янином Кошулинським. Адже він місцевий, а його брат, також спортсмен Роман Вірастюк, балотувався у 2014 році у народні депутати у сусідньому 84-му окрузі з центром в місті Бурштин. Тобто Вірастюків знає все Прикарпаття не тільки як відомих спортсменів.

Однак, як кажуть експерти, походження кандидата може грати як «за», так і «проти», але точно не є визначним у виборчій кампанії.

«Цікаво спостерігати за передвиборчими баталіями на 87 окрузі, що на Франкцівщині. Особливо, після виходу з перегонів пані Звіробій на користь Кошулинського.

Головною причиною такого виходу – і це я знаю не по чуткам, – місцевий електорат дуже полюбляє обирати місцевих. І в цьому немає нічого дивного. Саме тому у Вірастюка, попри всеукраїнську взнаваність, шансів отримати другий результат – небагато.

Серед кандидатів у народні депутати у 87-му окрузі люди родом з Івано-Франківщини, наприклад, Олександр Шевченко з Коломиї чи Михайло Ноняк, який народився в селі Манява. Але Шевченко – в лідерах, а Ноняк – в кінці.

Тому що Шевченко для місцевих свій, давно живе та багато працює в окрузі, люди регулярно бачать і його особисто, і результати його роботи. А от Ноняк відомий тільки тим, що був двічі відсторонений з посади голови «Укртрансбезпеки» на час антикорупційної перевірки. Може рідна Манява й підтримає, а от інші громади навряд чи.

Крім того, Шевченко, на відміну від конкурентів, не використовує брудні технології, що додає йому балів. Бо люди просто втомилися від «чорнухи». Тож запасаємось поп-корном і спостерігаємо далі…», – вважає політичний експерт Василь Тростянець.

 

Такої ж думки генеральний директор Аналітичної групи «Левіафан», політолог Микола Мельник

«Вірастюк, хоча й народився в Івано-Франківську, вже давно не місцевий, бо постійно проживає в Києві. Не видно, щоб він працював на окрузі серед людей, як інші кандидати. Щоб бути «своїм» для місцевих, треба, щоб вони регулярно бачили людину та її справи, а не тільки під час виборів, як на гастролях.

Шевченко, після програшу на мажоритарці все ж більше став жити на Прикарпатті і асоціюється в місцевих з “Буковелем” і дорогами. Він займає нішу “сильного ґазди” з якого його не вибити.

Ну і звичайно умовах коли обидва кандидати з Прикарпаття, питання “прикарпатськості” конкретно в цьому двобої відійде на десятий план», – вважає Микола Мельник.

 

«Козак Гаврилюк» для «Слуг»

За словами політолога, партія влади висунула Вірастюка, тому що їй потрібен у Верховній Раді кандидат з національним колоритом, як був у «Народного Фронту» «козак Гаврилюк», щоб показати свою проукраїнськість.

«Думаю, що «Слуга народу» висунула Вірастюка не стільки тому, що він з Прикарпаття, а тому що потрібен був кандидат з національним колоритом. Герой. В 2014 році Яценюк взяв до себе в Раду козака Гаврилюка, чому б нинішній владі не мати свого козака Вірастюка, щоб показати, яка вона проукраїнська. Тим більш разом із Беленюком вони точно не допустять до Президії опозицію.

Вірастюк не використовує бренд «Слуги народу», бо це вже не так цікаво, як було 1,5 роки назад, а позиціонує себе, як самостійний кандидат. Але його опоненти зроблять все, щоб нагадати прикарпатцям від якої він партії і “мінуснути”.

Тож на виборах, що відбудуться буде битва образів. “Герой” проти “господарника”. А так як останні півтори роки виборець встиг нажертись “героями” та “шоуменами” то політтехнологам Вірастюка слід сильно подумати, як зробити так, щоб їм цей образ не пішов в мінус», – зазначив експерт.

Хто візьме друге місце у 87-му окрузі, дізнаємось вже 28 березня. У Вірастюка ще є шанс наздогнати Кошулинського, який досяг своєї «стелі».

Але питання в іншому: кого хочуть бачити українці на керівних державних посадах – співаків або спортсменів, чи все ж управлінців з успішним досвідом?

Невже достатньо накачати м’язи, щоб працювати народним депутатом, або бажано вміти хоча б створювати нові робочі місця?

 

 

————————————————————————————————- 

* Дослідження Соціологічної групи «Рейтинг» проводилося 14-22 лютого 2021 р. на території одномандатного виборчого округу № 87 (Івано-Франківська область). Опитано 2 тисячі респондентів віком від 18 років методом особистого інтерв’ю (face-to-face). Похибка – не більше 2,2%. Замовник – PGR Consulting Group LLC.

Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Здесь размещаете любое содержание.... (Події зараз вимкнено)