Компенсація для обраних або страховка для всіх?

Як в Україні насправді відбувається страхування медиків від коронавірусу

Страхування медиків у разі захворювання на COVID-19 забезпечують керівники ОДА. Про це заявив заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко під час виступу на форумі «Україна 30. Коронавірус: виклики та відповіді». Однак, за його словами, в реальності більшість лікарень страхують своїх працівників за допомогою благодійних фондів, представників місцевої влади і бізнесу або ж власними силами. На державному рівні програми страхування медиків від COVID-19 не існує. Хоча застрахувати усіх, хто працює з хворими на коронавірус, Україна змогла б за 40 млн грн. Для порівняння: це середня вартість ремонту дороги районного значення.

За інвалідність або смерть – від 650 тис. до 1,6 млн грн

Медики, які лікують COVID-19, ризикують здоров’ям та життям найбільше за всіх. За даними очільника МОЗ, в Україні з хворими на коронавірус працює понад 80 тисяч медичних працівників. Станом на кінець січня 2021 року на COVID-19 загалом перехворіли 37 тис. 860 медиків, 454 з яких померли. І це лише за офіційною статистикою.

Уряди багатьох країн визнали COVID-19 професійною хворобою медиків. Зокрема, в Іспанії така класифікація гарантує медпрацівникам, які перехворіли на коронавірус, соціальне страхування протягом необмеженого часу.

В Україні також ухвалили подібний закон, яким медиків прирівняли до військовослужбовців, які перебувають на передовій. Документ передбачає страхові виплати лише у разі смерті (до 1,6 млн грн) або інвалідності (від 650 тис. грн).

Щоб отримати ці гроші, необхідно довести Фонду соціального страхування України (ФССУ), що медик дійсно постраждав від коронавірусу саме на роботі. Проводиться спеціальне розслідування комісією, яка має це довести.

На практиці позитивний тест на коронавірус у лікаря не стає підставою для виплати компенсації. Як це було з керівником Старосамбірського центру первинної медичної допомоги Василем Савенком, який помер у серпні з діагнозом COVID-19. Попри те, що було відомо про його контакт із хворим пацієнтом, комісія з розслідування не підтвердила зараження медика на роботі. Відповідно родина не отримала компенсацію.

Як свідчить статистика, це вдається одиницям. На кінець січня Фонд соціального страхування забезпечив лише 36 родин одноразовою допомогою через смерть медика, 9 працівників – одноразовими виплатами через інвалідність. Крім того, 16 медпрацівникам призначені пожиттєві щомісячні страхові виплати за кошти ФССУ.

Ще понад 37 тисяч медиків чекають на розгляд справ. Через це уряд був вимушений продовжити термін виплат до кінця 2021 року та спростити процедуру їхнього отримання.

На це планується з державного бюджету витратити 251 млн 970 тис. грн. Цих грошей вистачить на виплати родичам лише 157 померлих медпрацівників, якщо видати їм по 1,6 млн грн.

Страховка через благодійників

Фактично державної програми страхування медпрацівників від COVID-19 в Україні не існує. Щоб якось їх захистити, багато лікарень забезпечують страхування самостійно.

За даними «Трансперенсі Інтернешнл Україна», на кінець листопада 2020 року в Україні через Prozorro закупили страхування для 19 тис. 846 медпрацівників на 5,7 млн грн. Найменше медиків застрахували в Чернігівській (45) і Кіровоградській (77) областях, найбільше – на Миколаївщині та Сумщині (майже по 4 тисячі).

У Хмельницькій та Харківській областях таких послуг через Prozorro не купували взагалі. Проте там існують спеціальні програми страхування медиків, створені коштом підприємців, представників місцевої влади та меценатів.

Зокрема, на Хмельниччині голова облради Віолета Лабазюк, обрана від партії «ЗА МАЙБУТНЄ», залучила до цього процесу місцевий благодійний фонд «Ми поруч». Через нього розпочалося страхування медпрацівників у Волочиському, Хмельницькому та Теофіпольському районах області. Однак згодом, страхові поліси отримали медики по всій області.

«Під час першого етапу страхуватимуть медиків центральних районних лікарень, які працюють безпосередньо у ковідних відділеннях. А також мобільні медичні бригади центрів первинної медико-санітарної допомоги, що виїжджають на обстеження хворих, роблять тести і в майбутньому проводитимуть вакцинацію.

Механізм доволі простий. Медпрацівники звертаються із заявою до фонду «Ми поруч» та надають згоду на обробку персональних даних. Далі список осіб пересилають у страхову компанію, оплачуючи вартість страхового полісу. Компанія перевіряє ці дані та видає поліс медичному працівнику. Загалом страховку на рік отримали близько двох тисяч медиків», – поділилася Віолета Лабазюк. Загалом з фонду « Ми поруч» на страхові поліси було виділено понад 700 тисяч гривень.

Партія «ЗА МАЙБУТНЄ» планує реалізувати програму страхування медиків в інших областях України.

«Медики грають ключову роль у боротьбі з коронавірусом. Вони та їх родини мають бути максимально захищеними державою. Україна повинна забезпечити для них гідну компенсацію не тільки в разі інвалідності або смерті. Якщо не за рахунок державних програм, то за допомогою благодійників, бізнесу та місцевих депутатів», – наголосив лідер партії «ЗА МАЙБУТНЄ» Ігор Палиця.  

Ціна питання

Розмір страхових виплат залежить від обраної страхової компанії та програми.

В середньому медики отримають від 5 до 15 тис. грн у разі інфікування COVID-19.

У випадку смерті страхова компанія виплатить від 10 до 40 тис. грн родині загиблого.

Вартість страхування 1 медпрацівника становить від 300 до 1 тис. грн.

Застрахувати усіх 80 тисяч медиків, які працюють з хворими на коронавірус, Україна змогла б за 40 млн грн при середній вартості послуги 500 грн. Натомість уряд виділив понад 250 млн грн, які отримають не більше 200 людей.

Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Здесь размещаете любое содержание.... (Події зараз вимкнено)